İzlanda’da Gerçek Bir Kamp Serüveni (Röportaj)

0
2444

Fotoğraflar: Ayşe Hilal Cuhadar
Röportaj: GSM – E. Ersel Erbaş
Kamp Bilgileri: İzlanda, Aralık 2017
Kamp Detayları

GSM ile 2017’nin Aralık Ayında İzlanda’ya giden sevgili Hilal (Ayşe Hilal Cuhadar) ile sizler için bir röportaj yaptık. İzlandayı ve İzlanda’da yapılan Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları’nı merak edenler, eminiz ki bu röportajı okuduktan sonra çantalarını hazırlamaya başlayacak. İşte GSM gönüllüsü sevgili Hilal’in İzlanda serüveni:

GSM ile ilk nasıl tanıştın? 

GSM ile bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine tanıştım. Çünkü çokça seyahat ediyordum fakat arkadaş edinemiyordum. Böylece GSM’ye başvurdum. İlk kampım Estonya’da idi. Erkek kardeşimle beraber gittik.

Bize başvuru ve gidiş sürecinden biraz bahseder misin? Zor muydu? Sorun çıktı mı?

Mart Ayında Estonya için başvurmuştuk ve kardeşimle yazın orada bir kampa katılma hakkı kazanmıştık. 18 yaşından küçük olduğumuz için hava limanından kamp alanına giderken Estonya’nın yerel halkı bize yardımcı oldu. Hava alanından indikten sonra hava alanına yakın bir yerde buluştuk ve bir otobüsle kamp alanına geldik. Hiç zorluk çekmedik. İlk günler alışma süreci olduğu için zor gelebiliyor fakat 3.günden sonra arkadaşlarınızı terk etmek istemiyorsunuz.

Bize İzlanda kampından biraz bahseder misin? Neler yaptınız? Proje neyle alakalıydı? 

İzlanda benim hayatımda en çok deneyimlemek istediğim ülkelerden biriydi. Soğuk,kuzey ışıkları,siyah kumlar ve aklımdan çıkaramadığım bir sürü şey hatırlıyorum.

İzlanda kampında 18 yaş üstü olduğumuz için kampa kendi imkanlarımızla gitmemiz gerekiyordu ama benim kampım İzlanda’nın doğu kısmındaydı ve başkent Reykjavik’ten 8 saatlik uzaktaydı. Bu yüzden kamp yetkilileri Reykjavik’ten bir otobüs kaldırdı böylece İzlanda’nın güneyini gezerek doğusuna kadar geldik.

Benim çalıştığım proje çoğunlukla geri dönüşümle alakalıydı. Çöplerimizi plastik, kağıt, alüminyum vesaire diye ayırıyorduk. Kullanılmayan eşyaları kullanılabilir hale getirmeye çalıştık. Günde 2-3 saat çalıştık sonra serbesttik aynı zamanda hafta sonları da serbesttik.

Bu kamp 18 yaş üstü olduğu için yemeği kendimiz yaptık,bulaşıkları da sırayla yıkıyorduk.

Evimize yakın bir yüzme havuzu vardı ve bizim için bedavaydı. Dağa karşı sıcak suyun içinde dinlenmek muhteşem bir deneyimdi.

3 gün kuzey ışıklarını kovaladık ve 4.günümde nihayet kuzey ışıklarını kaldığımız yere yarım saatlik bir yürüyüşle yakaladık. Gökyüzü üzerimize düşüyordu sanki. Sayamayacağınız kadar yıldız gördük.

Ayrıca her akşam bir gönüllü ülkesini diğer gönüllülere tanıtıyordu sonrasında da oyunlar oynuyorduk.


Bir daha gitmeyi düşünür müsün? İzlanda kampına gitmek isteyenlere ne önerirsin?

İzlanda’yı deneyimlemek çok güzeldi. Ama gerçekten soğuktu,soğuğa dayanıklı olmak gerekiyor. İzlanda’yı bir de yazın deneyimlemek istiyorum fakat İzlanda’ya neden ‘Iceland’ dediklerini kışın gittiğinizde anlıyorsunuz 🙂

Gitmek isteyenlere önerim,bu tecrübeyi en azından bir kez olsun deneyimlemeleri. Kalın kıyafetler getirin,şapka,atkı ve eldiveni sakın atlamayın. Fotoğraf makinesi de en az bunlar kadar önemli. Bunun dışında ülkenize ait yemekler, oyunlar getirin ve son olarak neşenizi getirin çünkü dünyanın her tarafından insanlar geliyor ve onlarla beraber eğlenmek belki de bu kampın en güzel kısmı.

Hilal’e teşekkür ve sevgilerimizle…
GSM

Galeri:

 

YORUM

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın