Ne demek beni hava limanında kimse karşılamayacak?

0
2763

Sıkça sorulan soruların baş tacı, velilerin ve özellikle 18 yaş altı kampçılarımızın en büyük endişesi, Dünya’yı derinden sarsan şu konu: “Ne demek beni kimse hava limanında karşılamayacak?”.

Bildiğiniz gibi Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarına gidiyorsanız ve özellikle 18 yaş üzerindeyseniz, genellikle kimse sizi hava limanında karşılamaz. 18 yaş altı kampçılarımız için de zaman zaman bu durum geçerlidir. 14-17 yaş arası bireylerin hava limanından kampa en yakın tren-otobüs-metro istasyonuna gelebilmesi beklenir. Kampçılarımızın büyük çoğunluğu kampa en yakın tren-otobüs-metro istasyonunda kamp liderleri tarafından karşılanır.

Bu durumun kimi zaman bütçeyle, kimi zamanda kampçıya inisiyatif tanıyan bir yaklaşımla alakası vardır. 5 yıldızlı otele SPA masajı yaptırmaya değil, gönüllü bir projenin katılımcısı olarak üretmek, sosyal gelişim sağlamak, dil pratiği yapmak, Dünya’yı keşfetmek ve başka bir çok pozitif değeri olan işlerle uğraşmak için gittiğimizi düşünürsek, hava limanından metroya binip belirtilen istasyonda inmeniz beklenir. Öte yandan eğer “bu program neden bu kadar ekonomik?” diye düşünüyorsanız, sebeplerinden birisi de size böyle lüks hizmetlerin sunulmuyor olmasıdır.
Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları, kampçıların sosyal gelişimi ve toplumsal hayata aktif katılımı için yarım asırdır düzenlenen bir gençlik çalışmasıdır. Tecrübeyle sabit olan bir çok uygulamanın aslında sizin için yapıldığını tahmin edebilirsiniz. Hava limanından metro, otobüs, tren gibi lokal vasıtalara binerek belirtilen istasyonda inmek ve burada belirtilen buluşma saatlerinde kamp lideriyle buluşmak, endişelendiğiniz kadar zor ve karmaşık bir durum değildir. Şimdi sakin olun ve elinizdeki transfer şirketi kartvizitini yavaşça yere bırakın.

Öte yandan hava limanı karşılaması, birinin bagajınızı taşıması, araçla gideceğinizi yere kadar götürmesi oldukça sıkıcı bir durum. Hava limanında keşfe çıkmak, metro istasyonunu bulmak, gerekirse çevredeki insanlara yol sormak, metro istasyonunu ararken gördüğünüz minik bir dükkandan içeri dalmak, acıkmışsanız oradaki lokantalarda bir şeyler atıştırıp gittiğiniz ülkenin yemek kültürünü hemen ilk adımda tanımak, metro haritasını keşfetmek, yürürken gittiğiniz ülke hakkında ilk izlenim oluşturmak, hatta gittiğiniz kampta ve döndükten sonra diğer arkadaşlarınıza bu konuyla ilgili rehberlik yapabilmenin gururunu yaşamak için bunu yapabilmeniz gerekir.

18 yaş altı kampçılarımız ve siz değerli velilerimiz için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Evet, endişeniz daha büyük, farkındayız. Ama 14-17 yaş arası bir genç de bu durumun gayet üstesinden gelebilir. Eğer çocuğunuzun bu kampa katılmasını onayladıysanız, zaten hava limanından gerekli metro/otobüs istasyonuna ulaşabileceğini siz de biliyorsunuzdur. Günümüzde bir lise öğrencisinin metro, otobüs, tren kullanabildiği aşikardır. Bununla ilgili gittiği ülkede de bir fark olmayacak. Bir metro, bir metro haritası, otobüs numaraları, tren seferleri, her şey aynı. İngilizce konuşup okuyabilen, yol sormaktan çekinmeyen her genç bunu yapabilir, yapamayanlar da öğrenebilir. İnanıyor ve güveniyoruz.
Güvenmeniz gereken bir diğer nokta ise, kamp liderinin kampçıyı o gün içinde tek bir buluşma saatinde beklemeyecek olmasıdır. Kampçı gün içinde belirlenen son buluşma saatine kadar buluşma noktasında beklenecek, gecikme yaşanması halinde bizimle irtibata geçilecektir. Kampçı tek bir buluşma saatine yetişmek zorunda değil, son buluşma saatine yetişmelidir.

Peki biz bugüne kadar bu durumla ilgili hiç mi sorun yaşamadık? Elbette yaşadık. Yanlış hava limanına bilet almış, yanlış tren istasyonunda bekleyen, son buluşma saatini kaçıran her yaştan kampçıyla karşılaştık. Ancak hiç biri büyük bir probleme, krize neden olmadı. Kampçı elinin altındaki numara ile kamp liderine Whatsapp uygulamasıyla ulaşabilir, arayabilir durumda olduğu için, bu tip sorunlar bize ve velilerimize hiç ulaşmadan çoktan çözülmüş olur. Kamp lideri yeni bir yönlendirme yapar veya kampçıyla beraber bir çözüm üretir. Avrupa’da bir ülkede kayıplara karışma olasılığınız ne olabilir ki? Özellikle de sizi bekleyen birileri varsa…

Sonuç olarak, eğer kampa yerleştiyseniz, lütfen size verdiğimiz infosheet belgesini iyi okuyun. Bu belgede kampla ve ulaşımla ilgili tüm detaylar yazar. Uçak biletinizi ve lokal ulaşımınızı sakince planlayın. Gerekirse bizi arayın, biz destek olalım.

Gittiğiniz kamptan yeni umutlarla, yeni tecrübelerle, edindiğiniz harika yeteneklerle dönmenizi diliyoruz. Üreten ve ürettiği ile geleceği şekillendiren gençlerimize ve değerli velilerimize saygılarımızla…

GSM – Gençlik Servisleri Merkezi

YORUM

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın