Sıkça Sorulan Sorular

2
7847

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları için sıkça sorulan sorular:

1) Kampa bir arkadaşımla katılabilir miyim?
Evet. Ancak bir kampa bir ülkeden en fazla iki kişi katılabilir. Her kişi için ayrı başvuru gerekir. Birlikte katılmak isteyen kampçılar online başvuru formunda birbirlerinin ad ve soyadlarını “General Remarks” bölümüne yazmalıdır. Sistemde eşleşen kampçılar mutlaka birlikte aynı kampa yerleştirilir.

2) Ulaşım, vize, pasaport, yurt dışı çıkış harcı, seyahat sağlık sigortası ücrete dahil midir?
Hayır. Bu masraflar kampçıya aittir. Kayıt ücretine Konaklama, üç öğün yemek ve kamp aktiviteleri dahildir.

3) Vize işlemini kendimiz mi yapıyoruz?
Evet. Kampa yerleştikten sonra bizden alacağınız belgeler ile vize başvurusu yapabileceksiniz. Doğru bir başvuru yapılması, olası bir diplomatik kriz olmaması, kampçının sicil kaydının olmaması durumunda vizeniz %95 ihtimalle onaylanacaktır.

4) Kamp detaylarını göremiyorum. Yardımcı olur musunuz?
Şuanda kamp listemizde yaz kamplarını göremezsiniz. Kamp listesinde gördüğünüz kamplar kış-bahar kamplarıdır. Yaz kampları her yıl Mart Ayı’nın ikinci haftası kamp listesine yüklenir.

5) Kampları görmeden kayıt olmam nasıl mümkün olabilir? Kampları beğenmediğimiz veya başka durumlarda iptal edebiliyor ve ödediğimiz kayıt ücretini geri alabiliyor muyuz?
Erken başvuru kriterine göre yerleştirme yapıldığı için kampçılarımızın bir çoğu Mart Ayı tercih dönemini beklemeden, yalnızca ülke seçerek kayıt yaptırırlar. Elbette Mart Ayı’nı bekleyip, kampların detaylarını görerek de tercih yapabilirsiniz. Ancak o tarihe kadar kontenjanların büyük çoğunluğu dolacağı için, ancak kalan ülkeler ve kamplara kayıt yaptırabilirsiniz.
İptal Koşulları

6) Bazı kamplarda ekstra ücret olabileceği yazıyor. Bu ne demek?
Ekstra ücretler genelde 18 yaş altı kamplarda geçerlidir. 18 yaş altı grubu için özel kamp donanımları gerektiği için bu masraflar kampçılardan talep edilir. Bu ücret alıcı organizasyona ödenir ancak ödeme yöntemi siz kampa yerleştikten sonra açıklanır. 18 yaş üzerinde ekstra ücreti olan kamplar çok azdır. Genelde güneydoğu Asya, Güney Amerika, İzlanda gibi bölgelerde 18 yaş üzeri için de ekstra ücret çıkabilir.
Ekstra ücretler 50 € ile 500 € arasında olabilir.

7) Ulaşım nasıl sağlanacak? Bizimle birlikte bir rehber eşlik edecek mi?
Hayır. Ulaşım her yaş grubunda kampçıların kendisi tarafından sağlanır. 18 yaş altı bazı kamplarda hava limanı karşılaması olabilir, ancak bu kamplar pek yaygın değildir.

Kampçıların kampa en yakın metro, tren, otobüs istasyonuna gelmesi beklenir ve lokal ulaşımın nasıl yapılacağı ile ilgili tüm detaylar kampa yerleştikten sonra size mutlaka yazılı bir bilgi paketinde verilir.

8) Yanımıza ne kadar harçlık almamız gerekir?
Sosyal ve kişisel harcamalarınız için yanınıza almanız gereken cep harçlığı tamamen sizinle ilgilidir. Gideceğiniz ülkenin döviz kuru, lokal ulaşım ücretleri, market fiyatları gibi bir çok durumu önceden internette araştırmanızı öneririz. Bununla birlikte yanınıza ne çok az, ne de çok fazla nakit para almanızı önermeyiz. Konaklama, yemek ve kamp aktiviteleri gibi büyük harcamaların ödeyeceğiniz kayıt ücretine dahil olduğu bu kamplarda alışveriş giderlerinizi minimumda tutmanız ve yalnızca lokal ulaşım, acil durum ve birincil ihtiyaçlarınız için bütçe ayırmanız yeterli olacaktır.

9) Mart Ayı’nda kamplar açıklandıktan sonra ülkemizi değiştirebilir miyiz?
Hayır. Ülkenizi değiştirebilmenizin tek koşulu o ülkeden tercih yapıp hiç bir kampa yerleşememiş olmanızdır. Değişiklik yapacağınız ülke ise ancak ve ancak boş kontenjana sahip ülkeler olabilir.

10) Hangi ülkeyi önerirsiniz?
Uluslararası anlaşmalar gereği her kampın belirli standartları vardır. Bu sebeple seçtiğiniz ülkenin çok bir önemi yoktur. Bu maceraya hangi ülkede katılmak istiyorsanız o ülkeyi seçebilirsiniz. Seçeceğiniz ülkede boş kontenjan olup olmadığını duyurular bölümünden ulaşabilirsiniz.

11) Biz festival kampına katılmak istiyoruz. Yardımcı olur musunuz?
Seçtiğiniz ülkede festival kampı açılma olasılığı hiç bir zaman %100 değildir. Festival kampı açılıp açılmadığını ise Mart Ayı’nın ikinci haftasında kamplar kamp listesine yüklendiğinde görebilirsiniz. Eğer varsa, tercih formunuza festival kamplarını da ekleyebilirsiniz.

12) Kampın süresi fiyatı etkiliyor mu?
Hayır. 1 Ay’a kadar tüm kampların ücreti belirtildiği fiyatta sabittir.

13) Öğrenci olma zorunluluğu var mı?
Hayır.

14) İngilizce bilmemiz gerekiyor mu?
Evet. Kampa katılmadan önce hiç bir sınav veya mülakata tabi tutulmayacaksınız. Nadiren de olsa bazı kamplar sizden motivasyon mektubu veya görüntülü konuşma talep edebilir. Her koşulda başlangıç seviyesinin üzerinde bir İngilizce bilginizi olması önemlidir.

15) Yalnızca online başvuru formu doldurmak seçtiğimiz ülkeden yerimizi ayırmamız ve kayıt olmamız için yeterli midir?
Hayır yeterli değildir. Online başvuru formunu doldurduktan sonra kayıt ücretini ödemeli ve kamp sözleşmesini imzalayarak teslim etmelisiniz.

16) Nasıl başvuru yapabilirim?
Başvuru bölümünde yer alan online başvuru formunu doldurabilirsiniz. Daha sonra sistemin size e-posta olarak göndereceği sözleşmeyi iki nüsha halinde doldurarak imzalayabilir ve kayıt ofisimize elden veya kargo yoluyla teslim edebilirsiniz. Teslim ettiğiniz dosyada kimlik fotokopinizin de bulunması gerektiğini lütfen unutmayınız.

18 yaş altı başvurular için sözleşmenin velilerle beraber doldurulması ve muvafakatnamenin de yine veliler tarafından doldurularak teslim edilmesi gerekmektedir. Kampçı ve velilerin kimlik fotokopileri de eklenmelidir.

17) Başvuru formunu doldurdum, hiç bir şey olmadı. Kaydım onaylandı mı?
Eğer başvuru formunun kayıt edilmesiyle ilgili bir şüpheniz varsa lütfen bizi arayarak kontrol ettiriniz. Başvuru formunda bir hata olmaması için büyük harf, ingilizce karakter kullanmaya ve boş kutucuklara NONE yazmaya özen gösteriniz.

18) Pasaportum yok veya süresi geçerli değil. Ne yapmalıyım?
Pasaport numarası çok önemli bir bilgidir. Eğer pasaportunuz yoksa veya süresi geçerli değilse lütfen pasaport bölümünü boş bırakınız veya geçerli olmayan rastgele bir pasaport numarası giriniz. Kamp tercih döneminden önce geçerli bir pasaport numarası girmeyi lütfen unutmayınız. Pasaport numarası güncel ve geçerli olmayan kampçılarımızın tercih ettikleri kampa yerleştirilemeyeceğini unutmayınız.

19) Kamplarda yaş sınırı var mıdır?
Evet. 14-17, 15-17 ve 18-30 olmak üzere üç farklı yaş grubu vardır. Otuz yaşın üzerinde başvuruların kabul edildiği kamplar da mevcuttur ancak bu başvuruların outgoing@gsm.org.tr adresine e-posta yazılarak teyit edilmesi gerekir. Eğer otuz yaşından yaşlı iseniz, lütfen bize e-posta atarak gitmek istediğiniz ülkeyi, yaşınızı ve talebinizi belirtiniz. Yetkili arkadaşlar sizin için otuz yaş üzeri kontenjan ve kabul durumunu soruşturduktan sonra size geri dönüş yapacaktır.

20) Gönüllü çalışmamız karşılığında kampçılara ücret ödenecek mi?
Hayır. Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları bir gönüllü çalışma programıdır. Hiç bir kampta ticari firmaların iş gücü ihtiyacını karşılamak için çalışmayacaksınız. Yaptığınız tüm çalışmalar toplum yararına projeler kapsamında, gençlerin kendi sosyal gelişimleri ve toplumsal hayata aktif katılımları için faydalı uygulamalardır. Hem gençlerin hem de toplumsal hayatın aynı ivmeyle büyümesine destek veren bu projelerde maaş ya da cep harçlığı almazsınız.

21) Başka ülkelerden katılım sağlayan kampçılar hiç kayıt ücreti ödememişler. Biz neden ödüyoruz?
Bu bilgi doğru bir bilgidir. Avrupa’nın bazı ülkelerinden katılan kampçılar bu programa kayıt ücreti ödememektedir. Ancak bu devlet desteği alan gönderici kuruluşlar aracılığı ile katılım sağlayan kampçılar için geçerlidir. Türkiye ve daha bir çok ülkede bu program için devlet desteği olmaması, kampçıların minimum düzeyde kayıt ücreti ödemesini gerektirir.

22) Biz bu programı neden daha önce duymadık? Neden bu kadar ekonomik?
Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları GSM – Gençlik Servisleri Merkezi’nin yetkili aracılığı ile uygulanabilen otuz yıllık bir gençlik projesidir. Bu programı daha önce duymamış olmanız programın ne kadar eski ve tecrübeli bir program olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Bildiğiniz gibi GSM – Gençlik Servisleri Merkezi olarak 1985’ten beri gençlik çalışması yapıyoruz. Bu kampların bu kadar ekonomik olmasının bir kaç sebebi vardır:

a) Gençlerin Dünya’yı keşfederken servet ödememesi gerektiğine olan güçlü inancımız,
b) Kamplarda lüks, tüketimi teşvik eden hizmetlerin bulunmaması,
c) Kar maksimizasyonunun bulunmaması,
d) Kamplar için yerel kuruluşların sponsor olması ve bu gençlik çalışmasını desteklemesi,

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları hakkında detaylı bilgi BURADA

Eğer sizin de önemli olduğunu düşündüğünüz sorular varsa lütfen bu yazıya yorum olarak yazınız.

GSM – Gençlik Servisleri Merkezi gururla cevapladı. 

2 YORUMLAR

    • Elbette var. Mart ayına kadar ülkenizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bu talebinizi outgoing@gsm.org.tr adresine gönderiniz. Epostanızda kişisel bilgilerinizi, mevcut ülkenizi ve bu ülkenin hangi ülkeyle değiştirilmesi gerektiğini de belirtiniz.

YORUM

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın