Estonya ve Kampları Hakkında Bilmedikleriniz

0
2644

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları’nda 14-17 yaş grubunun en çok tercih ettiği ülkelerden birisi olan ve 18 yaş üzeri grubun da değerini yeni yeni anlamaya başladığı Estonya’nın tercih edilme sebepleri ve Estonya hakkında bilmediğiniz her şey sizi çok şaşırtacak:

1) Estonya Cumhuriyeti, bir Baltık devleti olarak Kuzey Avrupa’da küçük bir ülkedir. Başkenti Tallin’dir.

2) Batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya ve güneyinde ise Letonya bulunmaktadır.

3) Estonya, Sovyetler Birliği’nden ilk ayrılan ve kendi parasını basan ilk ülkedir. Tarihin değişik dönemlerinde Rusya, Danimarka, İsveç ve Polonya egemenliği altına girmesine rağmen ilk fırsatta bağımsızlıklarını ilan etmeyi hiç ihmal etmemişler.

4) Estonya’nın yaklaşık %50’si ormanlarla kaplıdır. Yeşile ve doğaya önem verme konusunda oldukça hassas bir ülke.

5) Başkent Tallin’de yer alan “Eski Şehir” orta çağ dokusunu korumayı başararak UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir. Koruma altındaki bu bölge tarih ve kültürel miras anlayışını çanak çömlekten öteye taşımıştır.

6) Estonya, AB üyelik müzakerelerini 2002 yılında tamamlamıştır ve şuan tam üyedir. AB üyeliği avantajlarını ise oldukça iyi değerlendirir. Şuan AB üyeleri içinde en küçük nüfuslu ülke Estonya’dır.

Eski Şehir – Tallin

7) İlkokul birincisi sınıftan itibaren çocuklara bilgisayar programcılığı dersleri veren bir ülkenin var olduğunu da artık biliyorsunuz.

Gerçekten ağaç yaşken eğiliyor.

8) Dijitalleşme, yazılım, start-up konularında kendini oldukça geliştirmiş, bu işlerle uğraşanlara inanılmaz kolaylıklar sağlayan, boyundan büyük işlere kalkışan bir ülke: Estonya. Bugün herkesin bildiği Skype, Hotmail, Kazaa gibi oluşumların yaratıldığı ülke de Estonya’dır.

Baltic Weekend Fest

9) Seçimleri bilgisayardan veya telefondan oylayabilen halkı aynı zamanda 40.81 mbit/s ortalama hızla dünyada en yüksek internet download hızına sahip. Dijitalleşmeye verilen önem için yeterli bir alt yapı değil mi? Estonya’ya giderseniz kullanım kotası da olmayan bu hızda bir internetin nimetlerinden faydalanabilmek için bilgisayarınızı ve harici hard diskinizi yanınıza almayı unutmayın. 🙂

10) %99.8 olan okur-yazar oranı ile Küba’ya meydan okuyan Estonya, Dünya’da herhangi bir dini inanca sahip olmayan insan sayısında ise dünya birincisi.

133 bin kayıtlı halk şarkısıyla Estonya dünyanın en büyük halk şarkısı koleksiyonuna sahip.

11) Dijitalleşmeye böylesine önem verilen bir ülkede size e-ikamet verilebildiğini, yani online olarak şirket kurup yürütebileceğinizi, verginizi de yine online olarak ödeyebileceğinizi söylersek bizce şaşırmazsınız.

12) O zaman şimdi sıkı durun: Başkent Tallin’de toplu taşıma ücretsiz.

13) Taciz, tecavüz, ensest ilişki, dolandırıcılık gibi suçların en az görüldüğü, hapishanelerin ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle azaltıldığı bir ülkeye bakıyorsunuz.

14) Freedomhouse’un yaptığı araştırmaya göre internet özgürlüğü konusunda Dünya’nın en iyisi, ekonomik özgürlük konusunda ise her yıl birinciliğe oynayan bir ülke.

15) Estonya, kadın sayısının erkek sayısından fazla olduğu bir ülkedir. Avrupa genelinde erkek başına düşen kadın sayısında ise birinci ülke.

Bildiğiniz gibi Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları 2018 programına Ocak Ayı İndirimi ile başladık. Bu kampanya kapsamında Estonya’da indirimli kayıt yaptırabileceğiniz ülkeler arasında. Bu fırsatı kaçırmayıp bu harika ülkeyi ziyaret etmek, orayı tanımak, gittiğiniz yerde uluslararası arkadaşlar edinip harika bir kamp deneyimi edinmek için hemen başvurmanızı öneriyoruz.

Her yıl olduğu bu yıl da Estonya’da 14-17 ve 18+ yaş grupları için onlarca kamp düzenlenecek. Şimdi Estonya ülkesini seçerek kayıt yaptırabilir, Mart ayı geldiğinde ise Estonya’da açılacak olan harika kampların tüm detaylarını görerek kamp tercihlerinizi yapabilirsiniz.

KAMP DETAYLARI.

KAMPANYA DETAYLARI.

BAŞVUR.

0312 417 11 24
outgoing@gsm.org.tr
Bayındır 2 Sokak 45/9 Kızılay, Ankara
GSM – Gençlik Servisleri Merkezi

 

YORUM

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın