Grönland’da Yaşayan Bir Türkten: Dünyanın En Büyük Adasına Dair İlginç Bilgiler (Ekşi)

Üzerinde yaşam olan en soğuk yerlerden biri olan Grönland'da yaşayan bir Ekşi Sözlük yazarı, adada ne olup ne bittiğinden bahsetmiş. Alıntı: seyler.eksisozluk.com

0
3754

Grönland’da yaşayan tek Türk vatandaşı olarak, Sözlük’e “içerden bilgi” vermek boynumun borcudur.

Aynı zamanda Grönland Üniversitesin’de de master yapıyorum, ama tırt bir öğrenci olduğum için bu konuda söyleyeceklerim fazla didaktik olmayacaktır.

1. Evet Grönland buzlarla kaplı bembeyaz bir adadır. Ama adı niye Grönland? (danca: yeşil ada)

Bu adayı bir viking olan erik the red (kızıl erik) 986 yılında keşfetmiş. geldiği dönem yaz mevsimine denk geldiği ve yazın buralar yeşil bir çim örtüsüyle kaplı olduğu için de, adını grönland koymuş.

buraya gelmeden önce britanya’ya uğrayıp, yanlarına eş olarak bir kaç güzel kız almış bu vikingler. (bir rivayete göre ingiliz kızlarının en güzelleri, o dönemler hep vikingler tarafından götürüldüğü için, bugün ingilterede güzel kız kalmamıştır ama danimarka kızları çok güzeldir denir)

bu vikingler adaya ayak basan ilk insanoğullarındandır. suan burada yaşayan eskimolar (inuit halkı) bu adamlardan daha sonra, kanada üzerinden gelerek adaya yerleşmiştir.

fakat tabi buranın kış ayı, öyle böyle bir kış ayı değil arkadaşlar. hava -55lere düşüyor bazı bölgelerde. tabi bu bizim viking amcalar yaza aldanıp yerleşiyorlar. üstlerinde yün kıyafetlerle, ekonomilerini hayvancılık üzerine kurmuş olmalarına rağmen, yaklaşık 15. yüzyılın ortasına kadar mucizevi bi şekilde adada yaşamayı başarıyorlar. sonra gelen buzul çağıyla beraber bu abiler bir anda ortadan yok oluyor-püf diye… o soğuğa ne hayvan, ne de yün kazaklar dayanıyor tabii.  (gerçi bazı kaynaklar, inuitlerin bu adamları katlettiğini iddia ediyor ama kesin olarak bilinmiyor)

2. şu sıralarda (2015) grönland’da toplamda 55 bin kişi, başkent nuuk’ta 15 bin kişiyiz.

yerli halk inuitler, danlar ve benden oluşuyor. güneyde çok azda olsa biraz patates yetiştirilebiliyor, onun dışında tarım ya da hayvancılık yapılamıyor. grönland’da ağaç yok arkadaşlar-inanın en özlediğim şey bir ağacın gölgesinde oturmak.

her hafta 2-3 defa gemilerle danimarkadan buradaki süpermarketlere, restoranlara, giyim marketlere..vb konteynrlar geliyor. yani yiyecek sıkıntımız yok, avokado, mango, kuru incir bile var markette.

ama buradaki yerli halk daha çok kendi avlanıyor. ren geyiği, muskus (ineği?), fok, balina ve balık yeniyor daha çok. (yalnız o fok yahnisi pistiği gün, okul kantinine girmek acayip zor, çok ağır kokuyor be kardeşim.) aynı zamanda fok kürküyle kışlık giyim, kemiklerinden de takı yapıyorlar. yani benim yıllar evvel sokaklarda “hayır foklar ölmesin, buna bir dur diyin” naralarım boşunaymış, adamlar soğan yetiştiremiyor ki soğan ekmek yesin? fok yicek tabi, balina yicek – etinden sütünden de faydalanacak-napsın çöpe mi atsın mis gibi kışlık kabanı..

3. günlük yaşamda insanlar inuit dili olan kallalısut’u, devlet dairelerinde ortak dil olarak dancayı konuşuyorlar.

ben bu iki dili de çok az biliyorum ama insanların ne kadar arkadaş canlısı olduğunu görseniz – zaten lisana çok fazla gerek kalmadığını anlarsınız.. bir cumartesi gecesi gittiğiniz barda her yaştan insan, bir anda ayaklanıp polka dansı yapmaya başlıyor (kolundan tutup seni de sürükleyerek 🙂 )
Devamını okuyayım...

GSM gururla sunar: Grönland’ı ziyaret etmek isteyenler için Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları

BAŞVUR

Bildiğiniz gibi (belki de bilmiyorsunuzdur) Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları Programı ile yaklaşık 50 farklı ülkede 2-3 haftalığına harika bir kampa katılabiliyorsunuz. Bu programın ne kadar eğlenceli, verimli, üretken ve ekonomik olduğunu bilenler bilir. Eğer siz de Grönland’ı ziyaret etmek, farklı bir macera, benzersiz bir seyahat için kolları sıvamak istiyorsanız, şu kampı hemen bir inceleyin:

Camp Nuan – Give Greenlandic Children An Exciting

06 Temmuz – 04 Ağustos
20 – 35 yaş grubu.
Kontenjan: 13
Tema: Cultural heritage / Work with children / Social
Danimarka – Grönland
(2016 yılı bilgileridir, bu sene değişebilir)

Grönland Çocukları için Danimarka STÖ Derneği 1924’ten beri Grönland’daki çocuklar ve gençler için projeler yürütüyor ve şuanda en güncel proje Camp Nuan.

Grönland Çocukları Derneği, Nanortalik (Grönland’da bir yer) çocuklarına Camp Nuan’da  şimdiye kadarki en iyi yazı geçirmelerini sağlamak istiyor. Çocuklar için müzik, dans, fotoğrafçılık, şan, oyunlar ve spor faaliyetleriyle ilgili bir çok atölye ve etkinlik düzenleniyor. Bölge nüfusunun neredeyse tamamı bu etkinliklere davet edilecek. Müzik ve dans dolu etkinlikler, konserler, evlerde yemek pişirme ve kültür geceleri, film geceleri, fotoğraf atölyeler ve çok daha fazlası Dünya’nın bir başka diyarı, Dünya’nın en büyük adası Grönland’ta!

Bir okul yurdu kampçıların konaklaması için ayrılmış. İkişer kişilik odalarda kalabiliyorsunuz. Yemek odası, mutfak, tuvalet ve banyolar bulunuyor. 2 veya 3 gün yurt müsait olmadığı için size yer döşeği verilebilir. Telefonların kapsama alanları biraz düşük. Kampta ailenizin sizi ve sizin de ailenizi arayabilmeniz için sabit bir telefon olacak. Her gün telefon görüşmeleriniz için zaman ayrılacak. İnternet erişimi ise neredeyse hiç yok, var olan hizmetler de pahalı. Gıda çeşitliliği çok olmayacağı için yanınızda konserve yiyecek getirmeniz tavsiye edilir. Acil bir durumda ise kasabada oldukça donanımlı bir hastane var. Yani yerel koşullara ayak uydurabilmek önemli. Sonuçta Alanya’ya değil Grönland’da gidiyorsunuz.

Kampa katılım için bir motivasyon mektubu yazmanız gerekecek. Ayrıca çocuklarla beraber olacağınız için sabıka kaydı da istiyorlar. Sabırlı, eğlenceli ve çocukları seven kampçılar kabul edilecek. Çocukların çoğu İngilizce bilmediği için iletişim kurmanın diğer yollarına da hazır olmalısınız. Yaratıcı beceriler de önemle değerlendirilecek.

Gideceğiniz Nanortalik kasabası, Grönland’ın nispeten sıcak, yeşil ve çiçeklerle dolu bir bölgesi. Günler kararmıyor, geceleri bile hafif bir aydınlık söz konusu. Yürüyüş yapmak bu bölgede mükemmel olabiliyor, çünkü gerçekten benzersiz bir doğaya sahip. Balık tutma, yürüyüş, spor gibi boş zaman aktiviteleri olacak.

Kamp dili İngilizcedir.

Air Greenland, Danimarka’dan aktarma yapan ve Grönland’a ulaşan en büyük havayolu şirketidir.

DETAYLI BİLGİ

BAŞVUR

YORUM

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın