EN

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları

Kendinizi evinizden uzakta ama en az evinizde olduğu kadar rahat hissedebileceğiniz, yaşamınız boyunca unutamayacağınız bir tatil imkanıdır. Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları, 50'den fazla ülkede düzenlenir, 2 veya 3 hafta sürer. Kamplarda toplum yararına işlerde günde 5-6 saat gönüllü olarak çalışılır. Herkesin fiziksel kapasitesi ve becerileri ölçüsünde dahil olabileceği bu işler, kamp atmosferini daha da renklendirir. Kampların faaliyetleri çalışmalarla sınırlı değildir, haftasonları gençlerin kampın yapıldığı bölgeyi yakından tanımaları amacıyla çevre gezileri, çalışma programından arta kalan zamanlarda ise çeşitli sanatsal, kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlenir. Kamp ateşi etrafında değişik ülkelerden gelen gençlerle eğlenceli bir ortam içerisinde yeni ve ömür boyu sürecek arkadaşlıklar edinir, önyargısız bir atmosfer içerisinde uluslararası ortamın tadını çıkararak keyifli günler geçirirsiniz. Paylaşmayı, gönüllüğü ve işbirliğini yeniden keşfeder, yeni yaşam deneyimleri kazanır, becerilerilerinizi geliştirebilirsiniz. 

Değişik ülkelerden gençlerle tanışarak yıllar boyu sürecek arkadaşlık bağları kurar, dil pratiği yapar, yeni yerler keşfeder, keyifli işlerde gönüllü olarak çalışır, üretken ve eğlenceli bir tatil yaparsınız. Bunun için yapmanız gereken tek şey, yola çıkmaya hazır olmak!

 

 • YOLA ÇIKMAYA HAZIRIM!

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarına katılım ücreti 225 Euro'dur. Kayıt ücreti online olarak kredi kartı ve banka havalesiyle ya da nakit olarak GSM'nin ofisinde ödenebilir. Kamp programında aksi belirtilmediği sürece, konaklama, yemek, kamp boyunca sizin için düzenlenen çevre gezileri, aktiviteler, boş zaman etkinlikleri için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Siz sadece evinizden kamp yerine kadar ulaşım masraflarınızı, vize ve pasaport ücretlerinizi ve cep harçlığınızı hazırlayın yeter. Gerisi kampınızın ev sahibi kuruluşu tarafından planlanır.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları size yeni deneyimler kazandırır ve dünyanın dört bir yanından gelen gençlerle yeni yerler ve yeni kültürler keşfetmenin tadına varırsınız. Bu eğlenceli ortama tek başınıza katılabileceğiniz gibi bir arkadaşınızla birlikte gitme şansına da sahipsiniz. Kamplar daha çok ülkeden genci bir araya getirebilmek için aynı ülkeden en fazla 2 kişiye ev sahipliği yapacak şekilde tasarlanmıştır.

Konaklamanız yurtlar, hosteller, bungolovlar, çadırlar, kamp evleri, misafirhaneler gibi yerlerde hijyen, sağlık ve güvenlik kuralları gözöünde bulundurularak en iyi şekilde sağlanır. Yemekler ise hem gittiğiniz ülkenin yemek kültürünü yakından tanımanız hem de dünya mutfağından örnekler tadabilmeniz için ya bir restorantta ya da içinde bulunduğunuz grup tarafından hazırlanır. Kamp programının en temel aktivitesi olan gönüllü çalışma, sadece tükettiğiniz değil aynı zamanda ürettiğiniz bir tatil geçirmenizi sağlar. Gönüllü çalışma türlerini bu sayfanın sonunda inceleyebilirsiniz. Çalışma saatlerinin dışında kalan zamanlarda düzenlenen çevre gezileri bulunduğunuz bölgeyi daha iyi tanımanız ve keşfetmeniz içindir; kampınızın bulunduğu bölgeye ve sahip olduğu fiziksel koşullara göre değişkenlik gösteren serbest zaman aktiviteleri ise eğlenceyi, paylaşmayı ve arkadaşlığı pekiştirir. 

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları size dil pratiği yapma imkanı da sunar. Tüm ülkelerde kampların dili İngilizce. Fransa'da ve Almanya'da isteğiniz doğrultusunda dilleri Fransızca ve Almanca olan kamplara da katılabilirsiniz.

Hangi Ülkelere Gidebilirim?

 •                                           Avrupa                                                        Almanya          Finlandiya         İtalya        Rusya    Fransa İzlanda       Azerbeycan            Gürcistan       Letonya           Slovakya         Belçika        Hırvatistan     Litvanya       Slovenya   Belarus                 Hollanda           Macaristan      Ukrayna       Bulgaristan         İngiltere            Makedonya     Yunanistan     Çek Cumhuriyeti          İrlanda               Norveç            Danimarka        İspanya       Polonya       Estonya    İsveç          Portekiz              Ermenistan        İsviçre        Romanya      Sırbistan              Avusturya

 •     Amerika         Afrika 

        ABD                Kenya

     Arjantin              Tanzanya

       Kanada            Tunus

    Kosta Rika          Uganda

       Meksika           Avustralya

        Peru             Avusturalya

 • Asya

   

                               Çin             Tayland               Endonezya

                                        Tayvan      Filipinler     Vietnam        Güney Kore

                                               Hindistan       Hong Kong      Japonya

                                                   Kamboçya         Moğolistan    Nepal                        

 • Ücretler, İndirimler, Fırsatlar...

 •       *2017 yazında ilk defa kampa gidecek olanlar için kayıt ücretimiz 225 Euro'dur. Eğer birden fazla kampa katılmak isterseniz, ikinci ve takip eden bütün kamplarınız % 10 indirimli olacak.

        * Geçtiğimiz yıllarda kamplara katılmış, maceranın ve keşfetmenin tadına varmış siz eski kampçılarımıza kayıt ücretimiz 200 Euro'dur.  Eski kampçı indirimi son 4 yılda kampa gitmiş olanları kapsar. 

 • Başvuru Süreci

 • Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarına katılmak için önce online başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurun. Formu İngilizce doldurmaya dikkat edin. Formu doldurduktan sonra ister online kredi kartı ile; ister banka havalesi ile ya da GSM'nin ofisine nakit olarak ödeme yapabilirsiniz. 

  Kayıt işlemlerinizin tamamlanabilmesi için  18 Yaş Üstü Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları Sözleşmesi isimli dokümanın doldurulup imzalanması ve iki nüsha halinde GSM'nin ofisine teslim edilmesi gerekir. 

  Bu işlemleri tamamladığınıza göre her yıl Mart ayında açıklanan online kamp listesini beklemeye hazırsınız artık. Mart ayı geldiğinde gitmek istediğiniz ülkedeki kampları Online Kamp Listesinde görebileceksiniz. Unutmayın kayıt sırası kampa yerleştirme sürecinde önemli bir rol oynar. Bu sebeple Mart ayını beklemeden sadece ülke seçerek kayıt yaptırmanızı tavsiye ederiz.  

 • Gönüllü Çalışma Türleri

 • Örnek Kamplar

  Burada listelenen kamplar size fikir vermesi açısından hazırlanmıştır. Her yıl ortalama 5000 kamp düzenlendiğini hatırlatırız.

 • 'No Border Fest' Sanat ve Kültür kampı - İtalya

  Kamp Adı : No Border Fest

  Ülke / Konum : ITA / Rome

  Tür : Festival / Culture

  Kamp Tanımı: "La Citt dellTopia" (Ütopya Kenti), Roma'da (San Paolo bölgesi) yer alan SCI İtalya'nın bir projesidir. Proje aktif vatandaşlık ve yerel kalkınma konularını ele alan bir çalıştaytır. Kültürlerarasılık, sürdürülebilir yaşam biçimleri ve aktif vatandaşlık olmak üzere üç ana temayla düzenlenen farklı etkinlikler, girişimler, kurslar ve atölyeler bulunmaktadır. La Citt dell'Topia, yine bu yıl göç, serbest dolaşım ve farklı ırkçılık biçimlerine karşı mücadele konuları üzerine üç gün boyunca yapılan tartışmalar, müzik ve kültür etkinlikleri düzenliyor.

  İş: Festival, Roma / İtalya bağlamı üzerinde odaklanarak, uluslararası göç alanında son aylarda ortaya çıkan en acil konuları ele alıyor. Bu senenin ana konuları: İtalya ve Avrupa'daki "resepsiyon" sistemi; Küresel bağlamda göç; Vatandaş hakları ve sosyal içerme / dışlanma arasındaki bağlantılar. Olaya katkıda bulunacaklar: 1 / Sahne ve mekânların inşasında ve hazırlanmasına destek. 2 / Festivalin tanıtımına destek. 3 / Etkinlik günleri boyunca aktif rol. 4 / Festivalin bitiminde festival alanın yeniden düzenlenmesi. Daha sonra grup, La Citt dellTopia projesine bazı aktivitelerle katkıda bulunacaktır.

  Konaklama: Gönüllüler, Casale Garibaldi'nin sosyal pansiyonunda "La Citt dell'Topia" adlı ev sahipliğinde ağırlanacak. Yatak ve mat gönüllülere sağlanacak olup, gönüllülerin uyku tulumu getirmeleri gerekmektedir. Banyo tüm gönüllüler tarafından paylaşılacaktır. Uzun bir yeniden yapılandırma döneminden sonra, bu yer şu anda gönüllülere ev sahipliği yapmak için tamamen uygun.

  Serbest zaman aktiviteleri: Kamp Roma’da gerçekleşecektir! Sanırım bu yeterli bir bilgi J

 • 'International Traditional Music Festival of Cantonigros' Festival Kampı - İspanya

  Kamp Adı : International traditional music festival of Cantonigros

  Ülke / Konum : CAT / Osona

  Tür : Festival

  Kamp Tanımı: Bu çalışma kampının amacı, katılımcıların festivalin teknik organizasyonuna dahil olmaları ve etkinliğin organizatörleri ve aktörleri arasındaki gönüllüler, organizatörler ve paylaşılan deneyimlerden Katalan popüler kültürünü keşfetmeleridir. Festival, 1983 yılından bu yana kamu kurumlarının desteğiyle düzenlenen "Uluslararası Konservatuvar Contanigros Konseyi" tarafından organize edilmektedir. Bu festivalde yerel aktörler, gruplar, koro grupları ve halk dansçıları vardır.

  İş: Gönüllüler festival öncesinde, sırasında ve sonrasında çalışacaklardır. Teknik görevler şunlardır: Yapıların, tesislerin ve festival alanının montajı ve sökülmesi; Festivalde verilen hizmetlerin organizasyon desteği (mağaza, mutfak vb.); Lojistik destek; Festival süresince etkinliklerin kontrolü. Gönüllüler küçük gruplar halinde çalışacaklar.

  Konaklama: Lise binasının spor salonunda (IES La Plana) konaklanacaktır. Spor alanının tuvalet ve duşları olacaktır. Yemek odası ve mutfak için uyarlanan farklı alanlar olacaktır.

 • 'Fast Horse Family' Yenileme Kampı - ABD

  Kamp Adı : Fast horse family

  Ülke / Konum : USA / South Dakota

  Tür : Construction / children

  Kamp Tanımı: Bu çalışma kampı South Dakota’nın güneybatısında Pine Ridge bölgesi için alternatif konut inşa etmeye yönelik bir denemeyi başlatan Lakota Sioux adlı kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Tiyospaye Winyan Maka ile işbirliği içindedir.

  İş: Yerel aileler için konut inşasına yardımcı olma. İnşaat işlerinde, sıhhi tesisatlarda veya elektrik işlerinde edindiğiniz deneyimler çok işinize yarayacaktır, ancak böyke bir tecrübenizin olması şart değildir.

  Konaklama: Muhtemelen klasik çadırlarda veya kızılderili çadırlarında konaklanacaktır. Yiyecekler yerel aileler tarafından sağlanacaktır. Bölge normal yaşamdan izole olduğu için teknolojik araçlarda sınırlamalar vardır. Gönüllüler yerel halkla etkileşim halinde olacaktır. Uyuşturucul ve alkol kesinlikle yasaktır.

  Serbest zaman aktiviteleri: Köye yakın yerlere gezi, doğa yürüyüşü, gölde yüzmek, at binişi.

   

 • 'Let Us Never Forget' Arkeoloji Kampı - Almanya

  Kamp Adı : Let us never forget

  Ülke / Konum : DEU / Berlin

  Tür : Archeology

  Kamp Tanımı: Uzun yıllar düzenlenen bu kampta, gönüllüler Berlin yakınlarındaki bir savaş mezarlığında, mezarlığın bakım, onarım ve koruması için yetkililer ve Alman gönüllüer ile çalışacaklar.

  İş: Ekibiniz Berli’nin kuzeybatı tarafında bulunan Heiligensee'deki mezarlığında çalışıyor olacak. Orada savaş mağdurlarının mezarlıklarını korumak için çalışacaksın. Savaştan sonra ve sırasında hem Alman hem de Alman olmayan askerler ve siviller buraya gömülmüştü ve bu savaş kurban mezarlığı onlar için yapıldı. Ekibiniz çimenlik alanları yenileyerek çim biçecek ve bunların yanı sıra mezar taşlarını ve betonları da temizleyecektir. Ayrıca, ekibiniz mezarlığın bu bölümünün sınırını onaracaktır. Grubunuz haftada yalnızca 4 gün çalışacak, temalı şehir turları (kültür, tarih, doğu-batı, vb.) Içeren Berlin'i ve çevresini keşfetme şansına sahip olacaksınız.

  Konaklama: Berlin-Tegel'de bir izci tesisinde kalacaksınız (Pfadfinderburg Berlin-Tegel). Yemekler grup halinde hazırlanacaktır.

  Serbest zaman aktiviteleri: Konaklama yeriniz Tegel Fliess Doğa Koruma Alanı yakınlarında yer almaktadır. Grubunuz açık hava oyunları ve yürüyüş için pek çok fırsata sahip olacaktır. Mecklenburg ve Rheinsberg Gölleri, Spreewald ormanı, Oder Nehri ve Berlin bölgesini oluşturan diğer güzel manzaralar gibi diğer alanları ziyaret edebileceksiniz. Berlin merkezine sadece 30 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabileceksiniz.

 • 'Natagora Semois' Çevre Kampı - Belçika

  Kamp Adı : Natagora Semois

  Ülke / Konum : BEL / VRESSES-SUR-SEMOIS

  Tür : Environment

  Kamp Tanımı: Natagora birliği, Belçika'daki çevre korumasında çok aktif bir kurumdur. Amaçları, biyoçeşitliliğin kaybolmasını durdurmak ve insan faaliyetleri ile dengede, doğal bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Natagora'nın örgütlediği koruma önlemleri şunlardır: Doğal rezervlerin yönetimi- nesli tükenmekte olan türlerin korunması-toplumumuzdaki tüm aktörleri (çocuklardan yetişkinlere kadar) harekete geçirmek.

  İş: Teknik liderlerin yardımıyla gönüllüler, budama, istilacı ağaçlar kesme, yılanların ve sürüngenlerin yerleştirilmesi için yuvaları oluşturma, binyıllarca meşenin bakımını yapma vb.

  Konaklama: Bouillon yakınlarındaki küçük bir kasabada bir evde uyuyacaksın. Kahvaltı ve akşam yemeği burada verilecek ve öğle yemeği ise işyerinize size sunulacaktır.

  Serbest zaman aktiviteleri: Vresses-sur-semois'in küçük köyü, ülkenin güneyinde (Fransız sınırı yanında) bulunur. Derin kırsal kesimde (Bouillon şehrinin yaklaşık 30 km.) yer alır. Hafta sonu, kültürel ziyaretler organize etmek ve daha büyük Belçika şehirlerine gitmek mümkündür. Gedinne tren istasyonu, evinizden 20 kilometre uzaklıktadır. Oradan, Namur, Brüksel veya Liege gibi daha büyük şehir merkezlerine ulaşmak çok kolaydır.

   

 • GSM-Gençlik Servisleri Merkezi, 2119 belge numarasıyla TÜRSAB-Türkiye Seyahat Acentaları Birliği üyesidir.