18 Yaş Altı Kamplar

0
11328

Muvafakatname. 18 Yaş Altı Sözleşme.

“Genç Gezginler” Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları

Çocuklarının bir roketle sörf yapmasını, Ay’a seyahat etmesini veya rüzgar tribününden aşağı sarkmasını istemeyen ebeveynlerimiz ile bunlardan çok daha fazlasını hayal edebilen 18 yaş altı gençlerimizin buluştuğu sayfaya hoş geldiniz. Bu sayfada okuyacaklarınız, genç gezginlerimizin en parlak, en yaratıcı, öğrenmeye en yatkın ve üretmeye en hevesli olduğu; karakter ve kişisel gelişimlerinin yoğun olduğu bu yaşlarda neden çantalarını alıp keşfe çıkmaları gerektiği ile ilgili olacaktır.

Öncelikle, kendisini, çevresini, dünyayı keşfetme ve öğrenme isteğinin zirvesinde bulunan 14-17 yaş grubu gençlerimizin bilgi ve tecrübeye ulaşma koşullarını artırmak ve Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları’nın pozitif etkilerinden (bkz. Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları sayfası) yararlanmalarını sağlamak için bu yaş grubuna ait hassasiyetlerin hepsini en az sizin kadar düşündüğümüzü belirtmek isteriz. Pedagojik eğitim sürecinden geçmiş, insan ve çocuk hakları çerçevesinde kendi kültür ve değerlerimizin hassasiyetlerini de göz önünde bulundurarak hazırlanan bu program, 14-17 yaş grubu gençlerimizin sosyal ve psikolojik gelişimlerine destek olma endişesi taşımaktadır. Gençlik kamplarının pozitif etkilerinden yararlanırken kendi ayrıcalık ve hassasiyetlerini koruma ihtiyacı duyan bu yaş grubuna özel olarak şekillendirilmiş bu kamplara, güvenli ve sorumlu organizasyonlar ile eğlenceli ve faydalı bir tatil, yabancı dil pratiği, uluslararası ortamda kalıcı dostluklar edinme ortamı, farklı yerler ve kültürleri tanıma imkanı, keşfetme ve öğrenme ile gelen sosyal ve psikolojik yetiler, inisiyatif ve sorumluluk alma bilinci kazanmak için gidilmeli, yeni yetenek ve umutlarla dönülmelidir.

Dünya’yı keşfetmek için 18 olmayı beklemeyin.

Bir Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampında dünyanın her yerinden gençler buluşur. Kültürlerarası bir ortamda toplumsal hayata katılmak için buluşan gönüllüler gittikleri kampın temasına göre birer görev alır. Dünyanın başka yerlerinden gelen gönüllülerle birlikte hem öğretip, hem de öğrenirler. Demokratik, eşit, adil ve kültürlerarası bir ortamda, toplum için faydalı olacak üretimlerin öznesi olan gençler; eğlenirken öğrenirler. Her yıl 50’den fazla ülkede yaklaşık 2400 kampın her birinde binlerce genç paylaşmayı, gönüllülüğü, işbirliğini, yeni yaşam deneyimlerini ve kendi becerilerini büyütmek için bir araya geliyor.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları’nda yapılan tüm işler, gençlerin kendi gelişimi ve toplumsal hayata etkin katılımları için düzenleniyor. Gençlerin edineceği tüm görev ve sorumluluklar, İşgücü ihtiyacından uzak, emek sömürüsü ve ticari kaygı içermeyen; toplumsal fayda ve kişisel gelişim odaklı; insan haklarına ve pedagojik uygunluğa sahip görevlerdir. Kampların tamamı aynı sorumluluk bilincine göre hazırlanır.

14-17 Yaş Grubundayım. Hangi Ülkelere Gidebilirim?

ESTONYA 
Estonya, Finlandiya, Fransa

15-17 Yaş Grubundayım. Hangi Ülkelere Gidebilirim?


Almanya, Belçika, Çek Cum. , İspanya, Slovakya, İtalya, Sırbistan.

Kamp temaları

1) Gönüllülerin seçeceği her kampın bir teması vardır. Bu temalar gönüllülerin kampta edinecekleri görevin kapsamını ve toplumsal hayata aktif katılımlarının dokunacağı yeri belirtir. Kamp temaları, gençlerin toplumsal hayata nereden katılacaklarını belirler.

Doğa Kampları: Gençlerin çevreye ve doğaya aktif katılımını sağlar. Çevre koruma ve düzenleme, ağaçlandırma, doğal park yapımı, bisiklet yolu yapımı gibi doğaya ve çevreye sunulacak her katkı, gençlerin aktif ve demokratik katılımıyla üretilir.
Festival Kampları: Yerel festival organizasyonları bölgedeki kültür ve sanat üretimini artırır. Kültür ve sanatın üretildiği bir toplumun aydınlık bir geleceğe bir adım daha yaklaştığının farkında olan gençler bu festivallerde görev alarak destek olur. Kalıcı dostluklar edinmenin, faydalı eğlencenin yer aldığı bu kamplarda gittiğiniz ülkenin kültürünü de yakından tanıyabilirsiniz.
Yenileme Kampları: Tarihi yapılar, toplum merkezleri, müze gibi yapılar zamanla eskir. Bu yapıların yenilenmesi ve topluma kazandırılması büyük önem taşır. Bu yapıların yenilenmesinde görev alan gönüllüler tarihe ve topluma etki ederken, ziyaret ettikleri yerin geçmişini öğrenme fırsatı bulur.
Arkeoloji Kampları: Arkeoloji üzerine herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen bu kamplarda gönüllüler kazı alanında görev alır. Tarihe yakından tanıklık edilen arkeoloji kamplarında yeryüzüne çıkan her taş parçası, geçmişi geleceğe taşıyan gençlerin eseri olacak.
Kültür&Sanat Kampları: Tiyatro, drama, müzik, el sanatları, dans gibi sanatsal çalışmaların öğrenildiği bu kamplarda, öğrenilen her şey yeniden üretilecek. Bu kamplarda sanatsal yönlerini geliştiren gençlerin dönüşü muhteşem olacak.
Sosyal Kamplar: Toplumsal hayata dokunmak ile toplumda dezavantajlı olan bireyler için bir şey yapmamak pek tutarlı olmaz. Toplumsal desteğe ihtiyacı bulunan evsizler, yoksul gençler, kimsesiz çocuklar, yaşlılar, engelliler ve mülteciler gibi gruplarla birlikte çalışan gönüllüler yaşama renk katar. Çünkü eşitlik ve adaletin resmini en güzel gençler çizebilir.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarına Neden Gitmeliyim?

1) Bir genç olarak toplumsal hayata aktif katılmak,  farklı kültürler tanımak ve kalıcı dostluklar edinmek için,
2) Sorumluluk ve inisiyatif alma becerisini geliştirmek; yabancı dil pratiği yapmak için,
3) İş birliği ve dayanışma ile yapılan keyifli işlerde gönüllü olarak çalışmak; üretken ve eğlenceli bir tatil için,
4) Zaten size ait olması gereken dünyayı gezerken servet ödememek için,
5) Dünyanın diğer yerlerini keşfetmek, bakış açınızı genişletmek ve deneyimler elde etmek için.

Koşullar Neler?
18 yaş altı için düzenlenen kamplarda pedagojik eğitim görmüş profesyonel görevliler, 14-17 yaş grubu için özel kamp donanımları, ekstra güvenlik önlemleri, ihtiyaç ve beklentilere uygun konaklama, ulaşım, beslenme, uygulama saati koşulları bulunmaktadır.

Konaklama: Konaklama koşulları her kamp için değişkendir. Çadır, misafirhane, hostel, yatakhane, ev gibi bir çok konaklama koşulu vardır. Seçtiğiniz kampın ayrıntılarında bu bilgi size mutlaka verilecek.

Ulaşım: Ulaşım genelde hava yolu ile sağlanır. Gittiğiniz yerde yapmanız gereken lokal ulaşım bilgileri size mutlaka verilecektir. Kamp lideri ile nerede ve ne zaman buluşacağınız, buluşma yerine nasıl ulaşacağınızla ilgili tüm bilgileri alacaksınız.

Beslenme: Beslenme koşulları her kamp için değişkendir. Tüm kamplarda dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeniz için gerekli koşullar özenle hazırlanır. Bazı kamplarda öğünler gönüllüler tarafından kolektif olarak hazırlanırken, bazı kamplarda ise profesyonel aşçı yada şirketler tarafından hazırlanır. Bu bilgi kamp ayrıntılarında size mutlaka verilecektir.

Uygulama Saatleri: Hafta içi günde 4-6 saat olarak planlanan çalışma saatleriniz mevcuttur. Bu saatler içinde keyifli işlerle ilgilenerek öğrenir ve üretirsiniz. Hafta sonları ise genelde serbest zaman ya da aktivite olarak kullanılır. Çalışma saatleri dışında sizin için planlanmış geziler, serbest zamanlar, sosyal aktiviteler, kültür&sanat atölyeleri olacak ve bu bilgiler size kamp ayrıntılarında mutlaka verilecektir.

Kimler Başvurabilir: En az 14 yaşında olan tüm bireyler başvuru yapabilir. Kampların yaş grupları 14-17 ve 18-30 olarak ikiye ayrılmakla beraber 30 yaş üzeri bireylerin kabul edildiği kamplar da mevcuttur. Gençlik kamplarına katılmak için ayırıcı hiç bir kriter bulunmamaktadır. Kamplar tüm gönüllülere açıktır. Kampa en fazla 1 arkadaşınızla beraber katılabilirsiniz. Kamplarda her ülke için en fazla 2 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

Yabancı Dil: Gençlik kamplarının ortak dili İngilizcedir. Kamplarda İngilizce dilinde iletişim kurulur. Fransa ve Almanya’da ülkenin ana dilinde düzenlenen kamplar da mevcuttur. İngilizce dil yeterliliği için herhangi bir sınav yapılmamaktadır. Bir ihtimalle ev sahibi kuruluşunuz motivasyon mektubu yada görüntülü konuşma talep edebilir. Kamp lideri ve diğer gönüllülerle etkin bir iletişim kurabilmek adına başlangıç seviyesinin üzerinde bir İngilizce bilgisi olması faydalı olacaktır.

Kamp Süreleri Ne Kadar?

Kampların büyük çoğunluk 2 hafta sürer. 1 hafta 3 hafta süren kamplar da mevcut olup kamp ayrıntılarında mutlaka belirtilir.

Gençlik Kampları Ücretli midir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları bir gençlik çalışmasıdır. Amacımız gençlerin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak onlara kültürlerarası bir ortamda toplumsal hayata aktif katılmalarını sağlamak; sosyal ve psikolojik gelişimlerini desteklemek ile onlara ekonomik açıdan asgari koşulları sunmaktır.

Gençlerin dünyayı keşfetmek ve gençlik kamplarının olanaklarından en üst düzeyde faydalanabilmeleri için bu programı ekonomik kılmaya çalışıyoruz. Ülke ve kampa göre değişmeyen 225 €‘luk ücret, gönüllülerin konaklama, beslenme ve aktivite harcamaları için talep edilir. 18 yaş altında çoğunlukla, 18 yaş üzerinde ise nadiren ekstra ücretler çıkabilir. Bu ekstra ücretler de kampta gönüllülerle ilgilenecek eğitmenlerin masrafları ve (özellikle 18 yaş altı bireyler için) ekstra kamp donanımları için talep edilir ve kamp ayrıntılarında mutlaka belirtilir.

14-17 yaş grubu için belirlenen ekstra kamp donanımları, profesyonel görevliler ve diğer harcamalar için 150 ile 750 € arasında ekstra ücretler olabilir. Bu bilgi kamp detaylarında “extra fee” olarak mutlaka belirtilir. Eğer böyle bir bilgi yoksa o kampta ekstra ücret talep edilmediği anlamına gelir.

Turistik turlar, gezi programları veya bireysel gezilerden çok daha ekonomik olan bu programın sırrı, kar maksimizasyonundan uzak olmasıdır. Bizce dünyayı gezmek için servet ödemeye gerek yok. Dünya zaten gençlerin…

GRUP PROGRAMLARI 

Bugüne kadar onlarca kolej, dernek, sivil grup ve topluluğun katıldığı Genç Gezginler Grup Programları ile tek başına veya iki kişi yerine cümbür cemaat katılabileceğiniz bu çok özel kamplar, grup programları için tasarlanmıştır. En az 5, en fazla 15 kişinin katılımı ile gerçekleşen bu kamplar Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları ile aynı koşullara sahiptir ancak, fiyat ve süreleri değişkenlik gösterebilir.

Bu programlara katılan gençler Türkiye’den profesyonel bir grup lideri eşliğinde katılım sağlar.

Nasıl Başvurabilirim?

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarına katılmak için çevrimiçi başvuru yapabilirsiniz.

1) Buraya tıklayarak karşınıza çıkan formu İngilizce ve eksiksiz olarak doldurabilirsiniz.
2) Sistemin sizi yönlendirdiği internet bankacılığı ile kredi kartı, havale/EFT olarak ödeme yapabilirsiniz. Dilerseniz Ankara’da yer alan ofisimizde ücreti nakit olarak ödeyebilir, makbuz alabilirsiniz.
3) 18 Yaş Üstü , 18 Yaş Altı Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları Sözleşmesi dökümanlarından size uygun olanını doldurarak imzalayabilir ve iki nüsha halinde bize gönderici ödemeli posta/kargo yoluyla veya elden teslim edebilirsiniz.
4) Veliler muvafakatnameyi imzalı bir şekilde kayıt ofisimize gönderici ödemeli posta/kargo veya elden teslim etmelidir.
4) Son olarak her yıl Mart ayında açıklanan Online Kamp Listesini bekleyebilirsiniz. Mart ayı geldiğinde gitmek istediğiniz kampları bu listeden görebilirsiniz.


Uyarı ve Tavsiyeler:

1) Havale ve EFT olarak yapılan ödemelerde banka dekontunu e-posta veya posta yoluyla bize ulaştırmanız gereklidir.
2) Kamp yerleştirmelerinde “erken başvuru” kriteri gözetildiğinden Mart ayı gelmeden sadece ülke seçerek kayıt yaptırmanızı öneririz.
3) Gideceğiniz ülkenin vize bilgilerini yetkili aracı kurum veya o ülkenin konsolosluğundan öğrenmenizi tavsiye ederiz.
4) Kamp tercihi yaparken gitmek istemediğiniz bir kampı lütfen yazmayınız.
5) Tercih formuna en az 3 kamp yazmanızı öneririz. Bu sizi yerleşememeniz durumunda vakit kaybından kurtarır.
6) Gideceğiniz ülkeye, şehire ve buluşma noktasına nasıl ulaşacağınızı mutlaka önceden araştırmanızı öneririz.
7) Başvuru dışındaki resmi taleplerinizin değerlendirilmesi için e-posta atmanız gerekmektedir. Yazılı talepleriniz mutlaka değerlendirilecek ve 2 gün içerisinde size dönüş yapılacaktır.

YORUM

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın