Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları Hakkında Her Şey…

0
2869
Teenager hidden by city map

ULUSLARARASI GÖNÜLLÜ GENÇLİK KAMPLARI NEDİR?

Her şey, “Gençliğin neye ihtiyacı var?”, “Gençlik ne istiyor?” diye düşünen gönüllü kuruluşların bir araya gelmesi ile başladı ve kurumsallaştı. Eğer gençlik geleceğin kendisi ise, gençlik için bir şeyler yapmak gerekliydi ve bu çalışma “Uluslararası” olmalıydı ki, dünyanın tüm gençleri bundan faydalanabilsin. Var olan tüm kaynaklar gençliğin tüketmesi için harcandığı için, gençliğin üretmesi için yapılan bu çalışma “gönüllü” olmalı ve bu bir gençlik çalışması olduğu için aynı zamanda “genç” olmalıydı. Gençlerin birbiriyle, doğa ile, toplum ile buluşabileceği en güzel yer düşünüldü. Evet, bu yer bir “kamp” olmalıydı. Aslında uzun hikayenin kısası: Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları böyle başladı. Dünyanın her yerinden elini taşın altına koyan bizim gibi onlarca kuruluş, bugün kocaman bir aile oldu.

Aslında biz sadece gençlerin bir araya gelip üretmesini, fikir ve kültürlerini paylaşmasını, birlikte öğrenebilmesini olanaklı hale getirmeye çabalıyoruz. Sonrası gençlerin marifeti. Gençlik artık kendi geleceğini kendi yaratıyor ve iradesi ile yaptığı her çalışma geleceğin kendisini büyütüyor. Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları’nda gençliğin dokunduğu her şey değişiyor ve kendi geleceğini yaratıyor. Tüketmeye mecbur bırakılan gençlerin beklentilerinin başka olduğunu biliyoruz. Hayatın yalnızca almakla değil, vermekle de ilgili olduğunun farkında olduklarını, ama bunun için uygun ortamın AVM olmadığını da biliyoruz. Gençlerin gerçek eğlenceye, dostun kalıcı olanına, öğrenmenin etkin olanına, öğretmenin zevkli olanına, birlikteliğin samimi olanına ihtiyacı olduğunun farkındayız. Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları’nda bir gencin diktiği her ağacın bize parlak bir gelecek olarak döneceğinin garantörüyüz.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları, 1947 yılında  -İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra-  Almanya ile Fransa arasında yapılan bir antlaşma ile başlar. Savaşta zarar görmüş bu iki ülkenin gençleri, barış sürecini hızlandırmak ve savaşta zarar gören şehirleri onararak tekrar toplumsal hayata kazandırmak için yer değiştirir. Fransız gençler Almanya’da, Alman gençler ise Fransa’da okulları, hastaneleri, kütüphaneleri onarır; ağaçlandırma ve güzelleştirme çalışmalarına katılır; yaralı ve/veya dezavantajlı çocuklarla ilgilenir. 1987 yılına kadar bu projeler artarak devam eder ve 1987 yılında GSM – Gençlik Servisleri Merkezi öncülüğünde Türkiye de bu projenin resmi bir katılımcısı olur. Bugün, 47 ülkede yaklaşık 2500 adet kampta Dünya’nın dört bir yanından gelen gençler aynı çalışmaları devam ettirmektedir.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarında Ne Yapılır?

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları gençlerin kültürlerarası bir ortamda yaptıkları paylaşımı, üretimi, öğretimi ve eğlenceyi ifade ettiğini belirtmiştik. Peki bu kamplarda tam olarak ne yapılır?

Bir Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampında dünyanın her yerinden gençler buluşur. Kültürlerarası bir ortamda toplumsal hayata katılmak için buluşan gönüllüler gittikleri kampın temasına göre birer görev alır. Dünyanın başka yerlerinden gelen gönüllülerle birlikte hem öğretip, hem de öğrenirler. Demokratik, eşit, adil ve kültürlerarası bir ortamda, toplum için faydalı olacak üretimlerin öznesi olan gençler; eğlenirken öğrenirler. Her yıl 50’den fazla ülkede yaklaşık 2500 kampın her birinde binlerce genç paylaşmayı, gönüllülüğü, işbirliğini, yeni yaşam deneyimlerini ve kendi becerilerini büyütmek için bir araya geliyor.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları’nda yapılan tüm işler, gençlerin kendi gelişimi ve toplumsal hayata etkin katılımları için düzenleniyor. Gençlerin edineceği tüm görev ve sorumluluklar, işgücü ihtiyacından uzak, emek sömürüsü ve ticari kaygı içermeyen; toplumsal fayda ve kişisel gelişim odaklı; insan haklarına ve pedagojik uygunluğa sahip görevlerdir. Kampların tamamı aynı sorumluluk bilincine göre hazırlanır.

Temalar:

1) Gönüllülerin seçeceği her kampın bir teması vardır. Bu temalar gönüllülerin kampta edinecekleri görevin kapsamını ve toplumsal hayata aktif katılımlarının dokunacağı yeri belirtir. Kamp temaları, gençlerin toplumsal hayata nereden katılacaklarını belirler.

Doğa Kampları: Gençlerin çevreye ve doğaya aktif katılımını sağlar. Çevre koruma ve düzenleme, ağaçlandırma, doğal park yapımı, bisiklet yolu yapımı gibi doğaya ve çevreye sunulacak her katkı, gençlerin aktif ve demokratik katılımıyla üretilir.
Festival Kampları: Yerel festival organizasyonları bölgedeki kültür ve sanat üretimini artırır. Kültür ve sanatın üretildiği bir toplumun aydınlık bir geleceğe bir adım daha yaklaştığının farkında olan gençler bu festivallerde görev alarak destek olur. Kalıcı dostluklar edinmenin, faydalı eğlencenin yer aldığı bu kamplarda gittiğiniz ülkenin kültürünü de yakından tanıyabilirsiniz.
Yenileme Kampları: Tarihi yapılar, toplum merkezleri, müze gibi yapılar zamanla eskir. Bu yapıların yenilenmesi ve topluma kazandırılması büyük önem taşır. Bu yapıların yenilenmesinde görev alan gönüllüler tarihe ve topluma etki ederken, ziyaret ettikleri yerin geçmişini öğrenme fırsatı bulur.
Arkeoloji Kampları: Arkeoloji üzerine herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen bu kamplarda gönüllüler kazı alanında görev alır. Tarihe yakından tanıklık edilen arkeoloji kamplarında yeryüzüne çıkan her taş parçası, geçmişi geleceğe taşıyan gençlerin eseri olacak.
Kültür&Sanat Kampları: Tiyatro, drama, müzik, el sanatları, dans gibi sanatsal çalışmaların öğrenildiği bu kamplarda, öğrenilen her şey yeniden üretilecek. Bu kamplarda sanatsal yönlerini geliştiren gençlerin dönüşü muhteşem olacak.
Sosyal Kamplar: Toplumsal hayata dokunmak ile toplumda dezavantajlı olan bireyler için bir şey yapmamak pek tutarlı olmaz. Toplumsal desteğe ihtiyacı bulunan evsizler, yoksul gençler, kimsesiz çocuklar, yaşlılar, engelliler ve mülteciler gibi gruplarla birlikte çalışan gönüllüler yaşama renk katar. Çünkü eşitlik ve adaletin resmini en güzel gençler çizebilir.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarına Neden Gitmeliyim?

“Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.” Goethe

1) Bir genç olarak toplumsal hayata aktif katılmak,  farklı kültürler tanımak ve kalıcı dostluklar edinmek için,
2) Sorumluluk ve inisiyatif alma becerisini geliştirmek; yabancı dil pratiği yapmak için,
3) İş birliği ve dayanışma ile yapılan keyifli işlerde gönüllü olarak çalışmak; üretken ve eğlenceli bir tatil için,
4) Zaten size ait olması gereken dünyayı gezerken servet ödememek için,
5) Dünyanın diğer yerlerini keşfetmek, bakış açınızı genişletmek ve deneyimler elde etmek için.

Koşullar Neler?

Konaklama: Konaklama koşulları her kamp için değişkendir. Çadır, misafirhane, hostel, yatakhane, ev gibi bir çok konaklama koşulu vardır. Seçtiğiniz kampın ayrıntılarında bu bilgi size mutlaka verilecek.

Ulaşım: Ulaşım genelde hava yolu ile sağlanır. Gittiğiniz yerde yapmanız gereken lokal ulaşım bilgileri size mutlaka verilecektir. Kamp lideri ile nerede ve ne zaman buluşacağınız, buluşma yerine nasıl ulaşacağınızla ilgili tüm bilgileri alacaksınız.

Beslenme: Beslenme koşulları her kamp için değişkendir. Tüm kamplarda dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeniz için gerekli koşullar özenle hazırlanır. Bazı kamplarda öğünler gönüllüler tarafından kolektif olarak hazırlanırken, bazı kamplarda ise profesyonel aşçı yada şirketler tarafından hazırlanır. Bu bilgi kamp ayrıntılarında size mutlaka verilecektir.

Çalışma Saatleri: Hafta içi günde 4-6 saat olarak planlanan çalışma saatleriniz mevcuttur. Bu saatler içinde keyifli işlerle ilgilenerek öğrenir ve üretirsiniz. Hafta sonları ise genelde serbest zaman ya da aktivite olarak kullanılır. Çalışma saatleri dışında sizin için planlanmış geziler, serbest zamanlar, sosyal aktiviteler, kültür&sanat atölyeleri olacak ve bu bilgiler size kamp ayrıntılarında mutlaka verilecektir.

Kimler Başvurabilir: En az 14 yaşında olan tüm bireyler başvuru yapabilir. Kampların yaş grupları 14-17 ve 18-30 olarak ikiye ayrılmakla beraber 30 yaş üzeri bireylerin kabul edildiği kamplar da mevcuttur. Gençlik kamplarına katılmak için ayırıcı hiç bir kriter bulunmamaktadır. Kamplar tüm gönüllülere açıktır. Kampa en fazla 1 arkadaşınızla beraber katılabilirsiniz. Kamplarda her ülke için en fazla 2 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

18 Yaş Altı Kamplara Buradan Ulaşabilirsiniz

Yabancı Dil: Gençlik kamplarının ortak dili İngilizcedir. Kamplarda İngilizce dilinde iletişim kurulur. Fransa ve Almanya’da ülkenin ana dilinde düzenlenen kamplar da mevcuttur. İngilizce dil yeterliliği için herhangi bir sınav yapılmamaktadır. Bir ihtimalle ev sahibi kuruluşunuz motivasyon mektubu yada görüntülü konuşma talep edebilir. Kamp lideri ve diğer gönüllülerle etkin bir iletişim kurabilmek adına başlangıç seviyesinin üzerinde bir İngilizce bilgisi olması faydalı olacaktır.

“Bir yolculuğun en iyi ölçüsü katettiğin kilometreler değil, yolculuk sırasında edindiğin arkadaşlardır.”                 – Tim Cahill


Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları programı ile gidebileceğiniz yaklaşık 50 ülke ve 2500 adet kamp mevcuttur. Yapmanız gereken tek şey gitmek istediğiniz ülkeyi belirlemek, vize ve yolculuk koşullarını da göz önünde bulundurmak olacaktır.

Kamp Süreleri Ne Kadar?

Kampların büyük çoğunluk 2 hafta sürer. 1 hafta 3 hafta süren kamplar da mevcut olup kamp ayrıntılarında mutlaka belirtilir.

Gençlik Kampları Ücretli midir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları bir gençlik çalışmasıdır. Amacımız gençlerin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak onlara kültürlerarası bir ortamda toplumsal hayata aktif katılmalarını sağlamak; sosyal ve psikolojik gelişimlerini desteklemek ile onlara ekonomik açıdan asgari koşulları sunmaktır.

Gençlerin dünyayı keşfetmek ve gençlik kamplarının olanaklarından en üst düzeyde faydalanabilmeleri için bu programı ekonomik kılmaya çalışıyoruz. Ülke ve kampa göre değişmeyen 225 €‘luk ücret, gönüllülerin konaklama, beslenme ve aktivite harcamaları için talep edilir. 18 yaş altında çoğunlukla, 18 yaş üzerinde ise nadiren ekstra ücretler çıkabilir. Bu ekstra ücretler de kampta gönüllülerle ilgilenecek eğitmenlerin masrafları ve (özellikle 18 yaş altı bireyler için) ekstra kamp donanımları için talep edilir ve kamp ayrıntılarında mutlaka belirtilir.

Turistik turlar, gezi programları veya bireysel gezilerden çok daha ekonomik olan bu programın sırrı, kar maksimizasyonundan uzak olmasıdır. Bizce dünyayı gezmek için servet ödemeye gerek yok. Dünya zaten gençlerin…

DAHA BÜYÜK BİR MEYDAN OKUMAYA HAZIRSAN SENİ BURAYA ALALIM

Ücreti Nasıl Ödeyebilirim?

Başvurunuzu online olarak yapabildiğiniz gibi ücretinizi de online olarak yatırabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduysanız lütfen kaydedin ve sistemin sizi internet bankacılığına aktarmasını bekleyin veya sağ üstte bulunan ödeme butonu ile sayfaya ulaşın. Kredi kartı ile ücretinizi yatırabilir veya havale/eft yapabilirsiniz. Havale ve EFT işlemi ile ödemeyi seçtiyseniz lütfen banka dekontunu bize eposta atmayı unutmayınız.
Eğer Ankara’da ikamet ediyorsanız ücretinizi nakit olarak ofisimizde elden vermeyi de tercih edebilir, makbuzunuzu elden alabilirsiniz.
Ödemelerinizde güncel kur hesaplandığını TL veya Döviz ile ödeme yapabileceğinizi lütfen unutmayınız. Bazı dönemler kur sabitleme kampanyalarımız olabilir, bunu duyurulardan takip edebilirsiniz.Nasıl Başvurabilirim?

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarına katılmak için çevrimiçi başvuru yapabilirsiniz.

1) BURAYA tıklayarak karşınıza çıkan formu İngilizce ve eksiksiz olarak doldurmalısınız.
2) Sistemin sizi yönlendirdiği internet bankacılığı ile kredi kartı, havale/EFT olarak ödeme yapabilirsiniz. Dilerseniz Ankara’da yer alan ofisimizde ücreti nakit olarak ödeyebilir, makbuz alabilirsiniz.
3) 18 Yaş Üstü , 18 Yaş Altı Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları Sözleşmesi dökümanlarından size uygun olanını doldurarak imzalayabilir ve iki nüsha halinde bize e-posta veya elden teslim edebilirsiniz.
4) Son olarak her yıl Mart ayında açıklanan Online Kamp Listesi‘ni bekleyebilirsiniz. Mart ayı geldiğinde gitmek istediğiniz ülkeleri bu listeden görebilirsiniz.

Uyarı ve Tavsiyeler:

1) Havale ve EFT olarak yapılan ödemelerde banka dekontunu e-posta veya posta yoluyla bize ulaştırmanız gereklidir.
2) Kamp yerleştirmelerinde “erken başvuru” kriteri gözetildiğinden Mart ayı gelmeden sadece ülke seçerek kayıt yaptırmanızı öneririz.
3) Gideceğiniz ülkenin vize bilgilerini yetkili aracı kurum veya o ülkenin konsolosluğundan öğrenmenizi tavsiye ederiz.
4) Kamp tercihi yaparken gitmek istemediğiniz bir kampı lütfen yazmayınız.
5) Tercih formuna en az 3 kamp yazmanızı öneririz. Bu sizi yerleşememeniz durumunda vakit kaybından kurtarır.
6) Gideceğiniz ülkeye, şehire ve buluşma noktasına nasıl ulaşacağınızı mutlaka önceden araştırmanızı öneririz.
7) Başvuru dışındaki resmi taleplerinizin değerlendirilmesi için e-posta atmanız gerekmektedir. Yazılı talepleriniz mutlaka değerlendirilecek ve 2 gün içerisinde size dönüş yapılacaktır. 

YORUM

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın