Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları Hakkında Her Şey…

52
72701
Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları

Muvafakatname   18 Yaş Üstü Sözleşme   14-17 Yaş Sözleşmesi
ULUSLARARASI GÖNÜLLÜ GENÇLİK KAMPLARI NEDİR?

Her şey, “Gençliğin neye ihtiyacı var?”, “Gençlik ne istiyor?” diye düşünen gönüllü kuruluşların bir araya gelmesi ile başladı ve kurumsallaştı. Eğer gençlik geleceğin kendisi ise, gençlik için bir şeyler yapmak gerekliydi ve bu çalışma “Uluslararası” olmalıydı ki, dünyanın tüm gençleri bundan faydalanabilsin. Var olan tüm kaynaklar gençliğin tüketmesi için harcandığı için, gençliğin üretmesi için yapılan bu çalışma “gönüllü” olmalı ve bu bir gençlik çalışması olduğu için aynı zamanda “genç” olmalıydı. Gençlerin birbiriyle, doğa ile, toplum ile buluşabileceği en güzel yer düşünüldü. Evet, bu yer bir “kamp” olmalıydı. Aslında uzun hikayenin kısası: Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları böyle başladı. Dünyanın her yerinden elini taşın altına koyan bizim gibi onlarca kuruluş, bugün kocaman bir aile oldu.

Aslında biz sadece gençlerin bir araya gelip üretmesini, fikir ve kültürlerini paylaşmasını, birlikte öğrenebilmesini olanaklı hale getirmeye çabalıyoruz. Sonrası gençlerin marifeti. Gençlik artık kendi geleceğini kendi yaratıyor ve iradesi ile yaptığı her çalışma geleceğin kendisini büyütüyor. Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları’nda gençliğin dokunduğu her şey değişiyor ve kendi geleceğini yaratıyor. Tüketmeye mecbur bırakılan gençlerin beklentilerinin başka olduğunu biliyoruz. Hayatın yalnızca almakla değil, vermekle de ilgili olduğunun farkında olduklarını, ama bunun için uygun ortamın AVM olmadığını da biliyoruz. Gençlerin gerçek eğlenceye, dostun kalıcı olanına, öğrenmenin etkin olanına, öğretmenin zevkli olanına, birlikteliğin samimi olanına ihtiyacı olduğunun farkındayız. Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları’nda bir gencin diktiği her ağacın bize parlak bir gelecek olarak döneceğinin garantörüyüz.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları, 1947 yılında  -İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra-  Almanya ile Fransa arasında yapılan bir antlaşma ile başlar. Savaşta zarar görmüş bu iki ülkenin gençleri, barış sürecini hızlandırmak ve savaşta zarar gören şehirleri onararak tekrar toplumsal hayata kazandırmak için yer değiştirir. Fransız gençler Almanya’da, Alman gençler ise Fransa’da okulları, hastaneleri, kütüphaneleri onarır; ağaçlandırma ve güzelleştirme çalışmalarına katılır; yaralı ve/veya dezavantajlı çocuklarla ilgilenir. 1987 yılına kadar bu projeler artarak devam eder ve 1987 yılında GSM – Gençlik Servisleri Merkezi öncülüğünde Türkiye de bu projenin resmi bir katılımcısı olur. Bugün, 47 ülkede yaklaşık 2500 adet kampta Dünya’nın dört bir yanından gelen gençler aynı çalışmaları devam ettirmektedir.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarında Ne Yapılır?

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları gençlerin kültürlerarası bir ortamda yaptıkları paylaşımı, üretimi, öğretimi ve eğlenceyi ifade ettiğini belirtmiştik. Peki bu kamplarda tam olarak ne yapılır?

Bir Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampında dünyanın her yerinden gençler buluşur. Kültürlerarası bir ortamda toplumsal hayata katılmak için buluşan gönüllüler gittikleri kampın temasına göre birer görev alır. Dünyanın başka yerlerinden gelen gönüllülerle birlikte hem öğretip, hem de öğrenirler. Demokratik, eşit, adil ve kültürlerarası bir ortamda, toplum için faydalı olacak üretimlerin öznesi olan gençler; eğlenirken öğrenirler. Her yıl 50’den fazla ülkede yaklaşık 2500 kampın her birinde binlerce genç paylaşmayı, gönüllülüğü, işbirliğini, yeni yaşam deneyimlerini ve kendi becerilerini büyütmek için bir araya geliyor.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları’nda yapılan tüm işler, gençlerin kendi gelişimi ve toplumsal hayata etkin katılımları için düzenleniyor. Gençlerin edineceği tüm görev ve sorumluluklar, işgücü ihtiyacından uzak, emek sömürüsü ve ticari kaygı içermeyen; toplumsal fayda ve kişisel gelişim odaklı; insan haklarına ve pedagojik uygunluğa sahip görevlerdir. Kampların tamamı aynı sorumluluk bilincine göre hazırlanır.

Temalar:

1) Gönüllülerin seçeceği her kampın bir teması vardır. Bu temalar gönüllülerin kampta edinecekleri görevin kapsamını ve toplumsal hayata aktif katılımlarının dokunacağı yeri belirtir. Kamp temaları, gençlerin toplumsal hayata nereden katılacaklarını belirler.

Doğa Kampları: Gençlerin çevreye ve doğaya aktif katılımını sağlar. Çevre koruma ve düzenleme, ağaçlandırma, doğal park yapımı, bisiklet yolu yapımı gibi doğaya ve çevreye sunulacak her katkı, gençlerin aktif ve demokratik katılımıyla üretilir.
Festival Kampları: Yerel festival organizasyonları bölgedeki kültür ve sanat üretimini artırır. Kültür ve sanatın üretildiği bir toplumun aydınlık bir geleceğe bir adım daha yaklaştığının farkında olan gençler bu festivallerde görev alarak destek olur. Kalıcı dostluklar edinmenin, faydalı eğlencenin yer aldığı bu kamplarda gittiğiniz ülkenin kültürünü de yakından tanıyabilirsiniz.
Yenileme Kampları: Tarihi yapılar, toplum merkezleri, müze gibi yapılar zamanla eskir. Bu yapıların yenilenmesi ve topluma kazandırılması büyük önem taşır. Bu yapıların yenilenmesinde görev alan gönüllüler tarihe ve topluma etki ederken, ziyaret ettikleri yerin geçmişini öğrenme fırsatı bulur.
Arkeoloji Kampları: Arkeoloji üzerine herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen bu kamplarda gönüllüler kazı alanında görev alır. Tarihe yakından tanıklık edilen arkeoloji kamplarında yeryüzüne çıkan her taş parçası, geçmişi geleceğe taşıyan gençlerin eseri olacak.
Kültür&Sanat Kampları: Tiyatro, drama, müzik, el sanatları, dans gibi sanatsal çalışmaların öğrenildiği bu kamplarda, öğrenilen her şey yeniden üretilecek. Bu kamplarda sanatsal yönlerini geliştiren gençlerin dönüşü muhteşem olacak.
Sosyal Kamplar: Toplumsal hayata dokunmak ile toplumda dezavantajlı olan bireyler için bir şey yapmamak pek tutarlı olmaz. Toplumsal desteğe ihtiyacı bulunan evsizler, yoksul gençler, kimsesiz çocuklar, yaşlılar, engelliler ve mülteciler gibi gruplarla birlikte çalışan gönüllüler yaşama renk katar. Çünkü eşitlik ve adaletin resmini en güzel gençler çizebilir.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarına Neden Gitmeliyim?

“Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.” Goethe

1) Bir genç olarak toplumsal hayata aktif katılmak,  farklı kültürler tanımak ve kalıcı dostluklar edinmek için,
2) Sorumluluk ve inisiyatif alma becerisini geliştirmek; yabancı dil pratiği yapmak için,
3) İş birliği ve dayanışma ile yapılan keyifli işlerde gönüllü olarak çalışmak; üretken ve eğlenceli bir tatil için,
4) Zaten size ait olması gereken dünyayı gezerken servet ödememek için,
5) Dünyanın diğer yerlerini keşfetmek, bakış açınızı genişletmek ve deneyimler elde etmek için.

Koşullar Neler?

Konaklama: Konaklama koşulları her kamp için değişkendir. Çadır, misafirhane, hostel, yatakhane, ev gibi bir çok konaklama koşulu vardır. Seçtiğiniz kampın ayrıntılarında bu bilgi size mutlaka verilecek.

Ulaşım: Ulaşım genelde hava yolu ile sağlanır. Gittiğiniz yerde yapmanız gereken lokal ulaşım bilgileri size mutlaka verilecektir. Kamp lideri ile nerede ve ne zaman buluşacağınız, buluşma yerine nasıl ulaşacağınızla ilgili tüm bilgileri alacaksınız.

Beslenme: Beslenme koşulları her kamp için değişkendir. Tüm kamplarda dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeniz için gerekli koşullar özenle hazırlanır. Bazı kamplarda öğünler gönüllüler tarafından kolektif olarak hazırlanırken, bazı kamplarda ise profesyonel aşçı yada şirketler tarafından hazırlanır. Bu bilgi kamp ayrıntılarında size mutlaka verilecektir.

Çalışma Saatleri: Hafta içi günde 4-6 saat olarak planlanan çalışma saatleriniz mevcuttur. Bu saatler içinde keyifli işlerle ilgilenerek öğrenir ve üretirsiniz. Hafta sonları ise genelde serbest zaman ya da aktivite olarak kullanılır. Çalışma saatleri dışında sizin için planlanmış geziler, serbest zamanlar, sosyal aktiviteler, kültür&sanat atölyeleri olacak ve bu bilgiler size kamp ayrıntılarında mutlaka verilecektir.

Kimler Başvurabilir: En az 14 yaşında olan tüm bireyler başvuru yapabilir. Kampların yaş grupları 14-17 ve 18-30 olarak ikiye ayrılmakla beraber 30 yaş üzeri bireylerin kabul edildiği 18-99 yaş arası kamplar da mevcuttur. Gençlik kamplarına katılmak için ayırıcı hiç bir kriter bulunmamaktadır. Kamplar tüm gönüllülere açıktır. Kampa en fazla 1 arkadaşınızla beraber katılabilirsiniz. Her kampa bir ülkeden en fazla 2 kişi kabul edilir. Bu yüzden erken başvuru kriterine göre yerleştirme yapılır. Aynı kampı tercih edenler arasından erken başvuranlar yerleştirilir.

18 Yaş Altı Kamplara Buradan Ulaşabilirsiniz

Yabancı Dil: Gençlik kamplarının ortak dili İngilizcedir. Kamplarda İngilizce dilinde iletişim kurulur. Fransa ve Almanya’da ülkenin ana dilinde düzenlenen kamplar da mevcuttur. İngilizce dil yeterliliği için herhangi bir sınav yapılmamaktadır. Bir ihtimalle ev sahibi kuruluşunuz motivasyon mektubu yada görüntülü konuşma talep edebilir. Kamp lideri ve diğer gönüllülerle etkin bir iletişim kurabilmek adına başlangıç seviyesinin üzerinde bir İngilizce bilgisi olması faydalı olacaktır.

“Bir yolculuğun en iyi ölçüsü katettiğin kilometreler değil, yolculuk sırasında edindiğin arkadaşlardır.”                 – Tim Cahill


Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları programı ile gidebileceğiniz yaklaşık 50 ülke ve 2500 adet kamp mevcuttur. Yapmanız gereken tek şey gitmek istediğiniz ülkeyi belirlemek, vize ve yolculuk koşullarını da göz önünde bulundurmak olacaktır.

Kamp Süreleri Ne Kadar?

Kampların büyük çoğunluk 2 hafta sürer. 1 hafta 3 hafta süren kamplar da mevcut olup kamp ayrıntılarında mutlaka belirtilir.

Daha uzun bir macera mı arıyorsunuz. Birden fazla kamp tercih edebilir veya 1 Ay’dan başlayan MTV (Mid Term Volunteering) ve LTV (Long Term Volunteering) kamplar hakkında bilgi almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Gençlik Kampları Ücretli midir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları bir gençlik çalışmasıdır. Amacımız gençlerin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak onlara kültürlerarası bir ortamda toplumsal hayata aktif katılmalarını sağlamak; sosyal ve psikolojik gelişimlerini desteklemek ile onlara ekonomik açıdan asgari koşulları sunmaktır.

Gençlerin dünyayı keşfetmek ve gençlik kamplarının olanaklarından en üst düzeyde faydalanabilmeleri için bu programı ekonomik kılmaya çalışıyoruz. Ülke ve kampa göre değişmeyen 225 €‘luk ücret, gönüllülerin konaklama, beslenme ve aktivite harcamaları için talep edilir. 18 yaş altında çoğunlukla, 18 yaş üzerinde ise nadiren ekstra ücretler çıkabilir. Bu ekstra ücretler de kampta gönüllülerle ilgilenecek eğitmenlerin masrafları ve (özellikle 18 yaş altı bireyler için) ekstra kamp donanımları için talep edilir ve kamp ayrıntılarında mutlaka belirtilir.

Turistik turlar, gezi programları veya bireysel gezilerden çok daha ekonomik olan bu programın sırrı, kar maksimizasyonundan uzak olmasıdır. Bizce dünyayı gezmek için servet ödemeye gerek yok. Dünya zaten gençlerin…

DAHA BÜYÜK BİR MEYDAN OKUMAYA HAZIRSAN SENİ BURAYA ALALIM

Ücreti Nasıl Ödeyebilirim?

Başvurunuzu online olarak yapabildiğiniz gibi ücretinizi de online olarak yatırabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduysanız lütfen kaydedin ve sistemin sizi internet bankacılığına aktarmasını bekleyin veya sağ üstte bulunan ödeme butonu ile sayfaya ulaşın. Kredi kartı ile ücretinizi yatırabilir veya havale/eft yapabilirsiniz. Havale ve EFT işlemi ile ödemeyi seçtiyseniz lütfen banka dekontunu bize eposta atmayı unutmayınız.
Eğer Ankara’da ikamet ediyorsanız ücretinizi nakit olarak ofisimizde elden vermeyi de tercih edebilir, makbuzunuzu elden alabilirsiniz.
Ödemelerinizde güncel kur hesaplandığını TL veya Döviz ile ödeme yapabileceğinizi lütfen unutmayınız. Bazı dönemler kur sabitleme kampanyalarımız olabilir, bunu duyurulardan takip edebilirsiniz.Nasıl Başvurabilirim?

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kamplarına katılmak için çevrimiçi başvuru yapabilirsiniz.

1) BURAYA tıklayarak karşınıza çıkan formu İngilizce ve eksiksiz olarak doldurmalısınız.
2) Sistemin sizi yönlendirdiği internet bankacılığı ile kredi kartı, havale/EFT olarak ödeme yapabilirsiniz. Dilerseniz Ankara’da yer alan ofisimizde ücreti nakit olarak ödeyebilir, makbuz alabilirsiniz.
3) 18 Yaş Üstü , 18 Yaş Altı Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları Sözleşmesi dökümanlarından size uygun olanını doldurarak imzalayabilir ve iki nüsha halinde bize e-posta veya elden teslim edebilirsiniz.
4) Son olarak her yıl Mart ayında açıklanan Online Kamp Listesi‘ni bekleyebilirsiniz. Mart ayı geldiğinde gitmek istediğiniz ülkeleri bu listeden görebilirsiniz.

Uyarı ve Tavsiyeler:

1) Havale ve EFT olarak yapılan ödemelerde banka dekontunu e-posta veya posta yoluyla bize ulaştırmanız gereklidir.
2) Kamp yerleştirmelerinde “erken başvuru” kriteri gözetildiğinden Mart ayı gelmeden sadece ülke seçerek kayıt yaptırmanızı öneririz.
3) Gideceğiniz ülkenin vize bilgilerini yetkili aracı kurum veya o ülkenin konsolosluğundan öğrenmenizi tavsiye ederiz.
4) Kamp tercihi yaparken gitmek istemediğiniz bir kampı lütfen yazmayınız.
5) Tercih formuna en az 3 kamp yazmanızı öneririz. Bu sizi yerleşememeniz durumunda vakit kaybından kurtarır.
6) Gideceğiniz ülkeye, şehire ve buluşma noktasına nasıl ulaşacağınızı mutlaka önceden araştırmanızı öneririz.
7) Başvuru dışındaki resmi taleplerinizin değerlendirilmesi için e-posta atmanız gerekmektedir. Yazılı talepleriniz mutlaka değerlendirilecek ve 2 gün içerisinde size dönüş yapılacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

52 YORUMLAR

 1. Merhabalar;
  532 2809590 tel. Numaram.
  Kizimi bu sene Belçika’ya yaz kampına göndermek istiyorum. Erken kayıt yaptirinca 175 eu imiş. Yoksa 225 Eur imiş.

  Yukarıdaki numara ile iletişime geçebilr misiniz teyit için.

  Kolay gelsin .
  Şimdiden teşekkürler ilginize.

  Saygılar ile.

  • Merhaba Sabri Bey, Aralık Ayında yaptırdığınız Belçika ve İspanya kayıtları 175 €, Sırbistan ve İzlanda kayıtları ise 150 €’dur. Biz teşekkür ederiz.

  • Merhaba. Uçak ve varsa vize masraflarınız ücrete dahil değildir. Konaklama, 3 öğün yemek ve kamp aktivite ücretleriniz dahildir. Detaylı bilgi için lütfen şu sayfayı ziyaret edin: “Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları Hakkında Her Şey” (Ana sayfadan ulaşılabilir.)

  • Merhaba. İtalya için malesef indirim söz konusu değildir. 225€ olarak kayıt yaptırabilirsiniz. Konaklama, yemek ve kamp aktivitelerinizin dahil olduğunu unutmayın. 🙂

  • Merhaba Furkan. Vize işlemlerinizi kampa yerleştikten sonra bireysel başvuru ile siz yapıyorsunuz. Bizden alacağınız resmi davetiye ve üst yazı ile kültür vizesi başvurusu yapabilecek, ekstrem durumlar haricinde vizenizi %95’lik bir ihtimalle alabileceksiniz. Hiç bir koşul vizenizi garanti edemez, ancak onay alma ihtimali yüksektir. Masrafları size aittir.

  • Merhaba Başak. Kabul edilmeme gibi bir durum yoktur. Yerleşememe durumu %5’lik bir ihtimalle olabilir. Bu durum kontenjan azlığı veya geç başvuru nedeniyle olur. Böyle bir durumda yeniden tercih yapma, sonrasında ülke değişikliği hakkınız mevcuttur. Bu haklarınızı da kullanmanıza rağmen yerleştirme başarısız olursa ücret iadesi yapılabilir.

 2. Selam!, kamp için online başvuru yaptım ama bana bir mail vs. gelmedi aralık ayı bitmeden İspanya’ya kayıt yaptırmak istiyorum ne yapmalıyım ?
  Kolay gelsin

 3. Merhaba, her ülkeden yalnızca 2 kişi kabul edileceği yazıyor. Ücreti ödedikten sonra kampa yerleştirilememe ihtimalimiz var mı? Bir de kız arkadaşımla girmek istiyorum. Fakat kendisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil, Türk vatandaşlığı zorunlu mu? Sevgilerimle,
  Mert Mutlu

  • Merhaba, evet bir ülkeden bir kampa en fazla iki katılımcı kabul edilir. Örneğin Fransa’da 100 kamp açılırsa bu Fransa’ya en fazla 200 kişi (kamp başına 2 kişi) gönderebileceğimiz anlamına gelir. Online başvuru, ücret ödeme ve sözleşme imzalama adımları ile kaydınız tamamlanır. Yerleştirilememe ihtimali çok düşüktür. Böyle bir durumda yeniden tercih, ülke değişikliği haklarınız vardır. Türkiye Vatandaşı olmayan arkadaşınız hakkında bilgi almak için lütfen outgoing@gsm.org.tr adresine e-posta atınız.

 4. Merhabalar

  Kamp tarihleri de mart ayında mı belli oluyor? Ve de başvuru yapmamız demek kesin olarak kampa gideceğimiz anlamına mı geliyor herhangi bir kontenjan sınırlaması yapmıyor musunuz?

  • Merhaba İlayda,

   Evet, şimdi ülke seçerek kayıt yaptırabilir ve Mart Ayı geldiğinde o ülkeden kamp tercihlerinizi yapabilirsiniz. Başvuru yapmanız demek %95 ihtimalle tercihleriniz arasından bir kampa yerleşeceğiniz anlamına gelir. Kontenjan dolması ve geç başvuru nedeniyle yapılamayan yerleştirmelerde tekrar tercih ve ülke değişikliği hakkınız bulunmaktadır. Erken başvurmak bu yüzden oldukça önemlidir.

  • Merhaba Gülden Hanım. Hava limanı karşılaması yapılmamaktadır. Tercih ettiğiniz kampa kabul aldıktan sonra size bir bilgi paketi verilir. Bu bilgi paketinde ulaşım, konaklama, buluşma yeri ve saati, kamp lideri ve alıcı organizasyon bilgileri gibi tüm detaylar mevcuttur. Kamp liderleri genelde kampçılar henüz yola çıkmadan tüm kampçıların yer aldığı bir Whatsapp grubu oluşturur ve kampçılarla iletişim kurmaya, tanışmaya başlar. Kampçılar kamp lideriyle, kamp alanına en yakın metro, otobüs, tren istasyonu gibi noktalarda buluşur ve bu bilgi kampçıya verilen bilgi paketinde mutlaka yer alır. Buluşma saatleri genelde kampın ilk günü belirli periyotlarla yapılır. Kampçı bu buluşma saatlerinden hangisine yetişebilirse o saatte kamp lideri ile orada buluşur ve kamp alanına götürülür.

   Lütfen bakınız: Hava Liman Karşılaması

 5. Kampın olduğu ülkeye havaalanından indikten sonra çocukları bir rehber mi alıyor? Ayrıca şimdi ülke için başvuru yaptık daha sonra o ülkeyi değiştirme gibi bir hakkımız var mı? Bir de sizin parayı yatırdığımıza dair bir belge fatura gibi bir şey yollamanız gerekiyor mu?

  • Merhaba. 18 yaş üzerinde hava alanında karşılama yapılmaz, 18 yaş altında hava alanı karşılaması yapılan kamp sayısı ise azdır. (Bkz: Hava Limanı Karşılması)
   Şubat ayına kadar ülke değişikliği yapabilirsiniz. Ondan sonraki süreçte ülke değişikliği yapabilmeniz için seçtiğiniz ülkeden iki kez tercih yapıp yerleşememiş olmanız gerekiyor. Ücreti kredi kartı ile ödediyseniz dekont göndermenize gerek yoktur ancak banka havalesi/eft ile ödeme yaptıysanız dekontu outgoing@gsm.org.tr adresine göndermeniz gerekiyor.

 6. Merhabalar, en fazla bir arkadaşınızla kampa katılabilirsiniz deniyor. Ben arkadaşımla bir kampa katılmak istediğimde, ikimizin aynı kampa katılamama durumu oluyor mu? bunu not mu düşüyoruz?
  Teşekkürler

 7. Merhaba! Ben erkek arkadaşım ile italya için kayıt yaptırmak istiyorum. Ben 21 yaşındayım erkek arkadaşım 25 yaşında. Ben öğrenciyim o değil. Beraber gidebilir miyiz?

  • Merhaba Tuğçe Hanım. Elbette birlikte aynı kampa gidebilirsiniz. Yaşlarınız 18-30 yaş grubu kamplar için uygundur. Öğrenci olma zorunluluğu ise yoktur. İkinizde şimdi İtalya ülkesini seçerek kayıt yaptırabilir, Mart Ayı geldiğinde ise aynı kampları tercih edebilirsiniz. Online başvuru formunda “General Remarks” bölümüne beraber katılmak istediğiniz kişinin adı ve soyadını yazmayı unutmayınız.

 8. Merhaba ülke olarak İtalya seçeneği başvuru formunda görünmüyor. Bu kampın dolduğu anlamına mı geliyor? Öyleyse bugün yüzyüze yaptığımız görüşmede dolduğunu söylediğiniz Belçika ve İspanya neden görünüyor anlayamadım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba Yasemin Hanım, şuanda sistemde bir hata söz konusudur. Başka bir ülke seçip konuyu outgoing@gsm.org.tr adresine yazılı olarak aktarmanız, ülkenizin İtalya olarak değiştirilmesini talep etmeniz sorunu çözecektir. En kısa zamanda sistemde değişiklik yapılacak.

 9. Merhaba, uzun yıllar yelken sporu yaptım, milli sporcu olarak bir çok uluslararası yarışmaya katıldım. 19 yaşındayım yelken ile ilgili herhangi bir ülkedeki gençlik kampına katılmak istiyorum, İyi derecede ingilizce biliyorum, nasıl bir yol izlemem gerekir?
  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Ece Hanım. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Yelken sporları ile ilgili spesifik bir kamp olup olmadığını bilmiyoruz. Bildiğiniz gibi her yıl 2000’in üzerinde farklı kamp açılıyor ve içerikleri her yıl değişebiliyor. Bu yıl yelkenli sporlarla ilgili bir kamp açılma ihtimali çok spesifik bir konu olduğu için düşüktür ancak imkansız değildir. Bununla ilgili kesin bir şey söyleyemeyiz. Önerimiz, şimdi gitmek istediğiniz ülkeden kayıt yaptırmanız ve Mart Ayı geldiğinde o ülkede açılan kamplardan size en yakın olanı tercih etmeniz olacaktır. Kampların ilgi ve profesyonellik alanınızla birebir uyuşması gerekmemektedir. Gönüllü gençlik kampları toplumsal hayatın çok farklı noktalarına dokunur ve her birinin sizin için bambaşka sosyal faydaları vardır. Spor hayatınızda başarılar dileriz.

 10. Merhaba, başvuru formunu doldurdum fakat sanırsam sistemdeki hatadan dolayı gönderilip gönderilmediğinden emin olamadım, lütfen yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Seray Hanım merhaba. Sistemde başvurunuz kontrol ettik. Başvurunuz yarım kalmış veya kayıt edilmemiş. Lütfen tekrar doldurunuz. Formu doldururken büyük harf ve ingilizce karakter kullandığınızdan emin olunuz. Formu doldurduktan sonra boş kutucuk kalmamış olmasına (boşluklar “none” ile doldurulabilir) dikkat ediniz. Sisem kayıt işlemi başarıyla gerçekleşirse bir onay kutucuğu ve e-postası alacaksınız. Sorun devam ederse lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 11. Merhaba başvuru esnasında ödenen kamp ücretleri yanımızda gelicek arkadasimizi da kapsıyor mu ? Yani ben başvuru esnasında 225 euro ödediğimde iki kisi katilabiliyor muyum yoksa daha sonradan mi ikinci kisi ödeniyor ? teşekkür ederim şimdiden 🙂

  • Merhaba İrem Hanım, kayıt ücreti yalnızca tek kişiyi kapsar. Arkadaşınızın da aynı şekild online başvuru formu doldurması, kayıt ücretini yatırması ve sözleşmeyi imzalaması gerekmektedir. Online Başvuru Formunda yer alan “General Remarks” kısmına birlikte katılmak istediğiniz kişiyi belirtebilirsiniz.

 12. Merhaba,
  Sitede İtalya, Rusya, İzlanda, Estonya ve Sırbıstan gözüküyor. Bunun dışında da ülkeler var mı? Yorumlarda var diye konuştuğunuz için sormak istedim. Bir de kategorilere ayırdığınız( sanat, doğa vs.) temaları ülkeden ülkeye değişiyor mu? İlk kayıt yaptırdığımız zaman bunu neye göre seçeceğiz? Sadece ülkeyi mi seçiyoruz yoksa tema+ülke mi? Teşekkürler.

  • Büşra Hanım Merhaba. Bu ülkeler yalnızca kampanyalı ülkelerdir. Bunların dışında seçebileceğinz yaklaşık 45 farklı ülke daha vardır. Kamp listesinde veya online başvuru formunda bu ülkelerin listesini görebilirsiniz. Kategoriler her ülke için geçerlidir ancak her ülkede her kategoriden kamp açılma garantisi yoktur. Doğa, yenileme, kültür sanat ve festival kampları en yaygın olan kamp temalarıdır ve hemen her ülkede açılır. Kayıt yaptırdığınızda yalnızca ülke seçebilirsiniz. Ülkenizi seçip kayıt yaptırdıktan sonra Mart Ayına kadar beklemelisiniz. Mart Ayında tüm kamplar ve detayları açıklanacaktır. Bu dönemde tüm ayrıntıları görerek seçtiğiniz ülkeden en az 3 kamp tercihi yapacak ve birine yerleştirileceksiniz. Teşekkürler.

 13. Merhaba, az once online başvurumu tamamladım 1 kamp için, fakat toplam ücret erken kayıt ile 175 Euro olması gerekirken 225 Euro olarak gözüküyor, neden yansımamıştır kampanyalı fiyat acaba? Ve ülke tercihini Fransa olarak yaptığımızda Disneyland gezisi ve bunun ekstra ücreti gibi bir şey olur mu acaba? Teşekkürler.

  • Merhaba, kampanyalı ücretler yalnızca euro nakit olarak kabul edilmektedir. Kredi kartı ödemelerinde sistem 225€ talep eder. Eğer Ankara’da ikamet etmiyorsanız kayıt ofisimize bir yakınınızı ödeme için yönlendirebilir veya bizi arayabilirsiniz. (0312 417 11 24)
   Kamplarda “Disneyland” gezisi olup olmayacağı ile ilgili bilgimiz yoktur. Kamp detayları Mart Ayı’nda açıklanır.

 14. Bir de kampların süresi ortalama kaç gündür, sitede bununla ilgili detaylı bir şey göremedim de? İki kampa katılmak istiyorsak tarihleri nasıl ayarlayacağız? Tekrardan teşekkürler.

  • Kamplar ortalama 2-3 hafta sürer. İki farklı kampa katılmak için başvuru formunda “Camp 2” seçeneğini işaretleyin ve ülkelerinizi seçin. Sistem sizden kamp başına 225 € talep edecektir. Kampanyalı ülkeler seçtiyseniz nakit ödeme yapmanız gerekmektedir. Tarihler Mart Ayı’nda görerek tercih edecekseniz. Peşpeşe denk düşen iki kampı tercih edebilirsiniz. Almanya-Fransa gibi çok kamp açan kampları tercih etmenizi öneririz.

 15. Merhaaaba aslında sizden bir rica da bulunacaktım kampa giden arkadaşların yorumlarını veya bir yazılarını filan okusak daha güzel olacak bence öyle bir şansımız var mı

  • Merhaba. Kamp hakkınızı seneye devredebilmeniz için kamp seçip yerleştirilememiş olmanız gerekir. Seçtiğiniz ülkeden en az 3 kamp tercih etmeniz zorunludur ve eğer yerleştirme yapılamazsa kamp hakkınızı seneye aktarabilirsiniz. Yalnızca Eylül Ayı kamplarını tercih etmeniz mümkündür.

 16. Merhabalar ülkelerin kamp içeriklerini bulamadım arkeoloğum ve arkeolojiyle ilgili bir kampta yer almayı çok isterim hangi ülkenin arkeoloji kampı var öğrenebilirmiyim

  • Merhaba. Kamp detayları Mart Ayı’nda yüklenir. Mart Ayı’na kadar ülke seçerek kayıt olmanızı öneririz çünkü kontenjanlar hızla dolmaktadır. Kontenjan bilgisine duyurular bölümünden, kampanya detaylarına ana sayfadaki kampanya içeriğinden ulaşılabilir. Seçtiğiniz ülkede arkeoloji kampı açılması garanti edilemez ancak mümkündür. Yalnızca arkeoloji kampı istiyorsanız Almanya, Fransa gibi çok sayıda kamp açan ülkeleri tercih etmenizi öneririz.

 17. merhabalar, 18 yaş üstü kampların belirli bir tarihi var mı yoksa talep ettiğimiz tarihlerde mi gidiyoruz? bu durumu ülkelere göre değişebilme durumu var mıdır?

  • Merhaba. 18 yaş üstü kamplar da diğerleri gibi Mayıs-Eylül Ayları arasında, ağırlıklı olarak Temmuz-Ağustos Ayları arasında gerçekleşir. Kampların kendilerine özgü tarihleri vardır ve bu tarihler Mart Ayı’nda açıklanır. Mart Ayı geldiğinde kamp tercihi yaparken bu tarihleri ve diğer tüm detayları görerek tercih yaparsınız. Elbette önce kayıt olmuş olmanız gerekir ve kontenjanlar sınırlı olduğu için erken kayıt yaptırmanızı öneririz.

 18. Martta çıkacak listelerde mutlaka kamp başlangıç tarihi gibi bilgiler verilir fakat genelde anlamda kampların başlangıç tarihleri hakkında bilgi almam mümkün müdür acaba?

  • Merhaba. Söylemiş olduğunuz gibi tüm detaylı tarihler Mart Ayı’nda yüklenir ancak kamplar genel anlamda Mayıs-Eylül aylarında, ağırlıklı olarak Temmuz-Ağustos Ayları’nda olur.

  • Merhaba. 18 yaş altı İspanya kontenjanı malesef dolmuştur. Çin’de kampımız bulunmamaktadır, Hong Kong ve Taiwan’da ise 18 yaş altı kamp bulunmamaktadır. Şuan için tercih edebileceğiniz ülkeler hakkında bilgi almak için lütfen bizi arayarak kontenjan sorgulayınız. 0312 417 11 24

YORUM

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın